Budowa komory dymowej i ścieżki edukacyjnej "Ognik"

ostatnia zmiana: 19.10.2018
 

Spotkanie w PSP Błonie pod koniec kadencji…

 

Na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Powiecie Warszawskim Zachodnim z siedzibą w Błoniu powstaje komora dymowa wraz ze ścieżką edukacyjną „Ognik”. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków Powiatu Warszawskiego Zachodniego, środków gminy Leszno i innych samorządów, a także z funduszy PSP. Dzięki tej inwestycji strażacy z PSP i OSP uzyskają doskonałe miejsce do ćwiczeń i podnoszenia swoich kwalifikacji, a dzieci będą mogły uczyć się bezpiecznych zachowań w sytuacji symulowanych zagrożeń.

 

12 października na terenie Komendy PSP odbyło się spotkanie samorządowców z gmin i powiatu uczestniczących w projekcie budowy komory dymowej z przedstawicielami PSP. Obecni byli m.in.: Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica, Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Zbigniew Rafalski, Powiatowy Kapelan Strażaków ks. prałat Tadeusz Jaworski, przedstawiciele Zarządu PWZ ze starostą Janem Żychlińskim oraz przedstawiciele samorządów gminnych i wykonawcy inwestycji.

 

Projekt budowy komory dymowej i ścieżki edukacyjnej „Ognik” realizowany jest wspólnie z samorządami od 3 lat. W powiecie warszawskim zachodnim działają 23 straże ochotnicze, 19 jednostek OSP funkcjonuje w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym, mamy zatem około 600 czynnych strażaków ochotników, którzy powinni przynajmniej raz na 3 lata odbywać profesjonalne szkolenia. Takim szkoleniom na bieżąco podlegają strażacy zawodowi z PSP. Najbliższe komory dymowe są w Pionkach i Ostrołęce- to ponad 100 km stąd. Dobrze zatem, że powstaje taka inwestycja na naszym terenie.

 

Obecnie budynek jest już prawie ukończony. Zakończenie prac budowlanych planuje na przełomie br. Budynek musi zostać jeszcze odpowiednio wyposażony. Szacuje się, że łączny koszt budowy obiektu komory dymowej i ścieżki edukacyjnej wyniesie około 3 mln zł. 1,5 mln zł będzie kosztować kontenerowa komora dymowa, którą sfinansuje Komendant Wojewódzki PSP, jak zapewniono na spotkaniu, powstanie ona w pierwszej połowie przyszłego roku. Resztę wydatków wzięły na siebie solidarnie samorządy- powiatowy i gminne, z wyjątkiem gminy Kampinos.

 

Intencją Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. Zbigniewa Rafalskiego było zorganizowanie spotkania, które pod koniec kadencji podsumuje współpracę PSP z  samorządami. Komendant Powiatowy przedstawił dane dotyczące prewencyjnych działań straży w ciągu ostatnich 4 lat. Dokonano m.in.: 25 kontroli w obiektach użyteczności publicznej, 31 odbiorów nowych inwestycji, 81 uzgodnień planów zagospodarowania przestrzennego, 64 uzgodnień imprez masowych. W tym czasie samorządy pomogły w zakupie 13 pojazdów ratowniczo- gaśniczych, wyposażały jednostki OSP w sprzęt ochrony p. poż. i wykonywały inwestycje w remizach strażackich. Za te wszystkie działania i wieloletnią owocną współpracę Komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica złożył samorządowcom serdeczne podziękowania.

 

Na zakończenie spotkania wszyscy razem zwiedzili teren budowy komory dymowej i ścieżki edukacyjnej.

                                                                                                             MŁ.

 


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010