Dąb Wybickiego potrzebuje Naszych głosów!

ostatnia zmiana: 26.02.2014
 

 Dąb Wybickiego potrzebuje Naszych głosów!

 

 W ubiegłorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył dąb Wybickiego z Będomina. Wygrana ta zagwarantowała mu możliwość udziału w głosowaniu na Europejskie Drzewo Roku 2014, które potrwa przez cały luty. Głosy na polski dąb można oddawać na stronie http://www.treeoftheyear.org/ lub poprzez stronę www.swietodrzewa.pl

Swój głos możesz oddać tylko do 28.02.2014r. W tym tygodniu głosowanie jest tajne - musimy się postarać!

 Dąb Wybickiego został  nazwany na cześć autora polskiego hymnu narodowego. Dąb rośnie na terenie dworu należącego niegdyś do rodziny Wybickich. Drzewo zostało wspomniane w książce Modeste Dehweid – córki kolejnych właścicieli posiadłości. Dziś dąb Wybickiego stoi nieopodal Muzeum Hymnu Narodowego. Więcej informacji w publikacji Drzewo Roku 2013 >>>

Z polskim drzewem konkurują drzewa z 10 państw Europy. Czeski dąb został ochrzczony „Obrońcą”, gdy podczas powodzi, w której sam ucierpiał, pomógł małżeństwu dostać się na dach ich domu. Bułgarski wiąz, który jest symbolem oraz częścią herbu miasta Sliwen. Dzika grusza, zgłoszona do konkursu, jest najstarszą i największą przedstawicielką swego gatunku na Węgrzech. Według podań pod tym właśnie drzewem hrabia Andrassy spotkał swoją miłość – księżniczkę Sissy. Majestatyczny słowacki dąb, rosnący w pobliżu geograficznego centrum Europy, jest ważnym elementem – zarówno historycznym jak i botanicznym – Kremnicy. Szara topola, rosnąca na zamku Birr, jest naturalną hybrydą osiki i topoli białej – która znacznie przerosła swoich rodziców. Topola ta jest symbolem wielkiego arboretum w Irlandii, a także miejscem spotkań. Dąb Niela Gowa otrzymał imię po najsłynniejszym szkockim skrzypku z XVIII wieku, który według podań, wiele ze swych utworów skomponował pod tym właśnie drzewem. Dąb Bonsai w Begard wyrósł na dachu starego gołębnika i stoi tam już prawie 100 lat. Drzewko stało się symbolem francuskiego miasta. Dąb omszony, znany wśród mieszkańców Fonte Kolombo jako Drzewo Doskonałej Radości, znajduje się w pobliżu geograficznego centrum Włoch. Nieopodal drzewa modlił się święty Franciszek. Walijski dąb stoi w miejscu słynnej bitwy angielskiej armii z siłami walijskimi. Zmarłych w bitwie chowano nieopodal, dlatego drzewo nazwano „Dębem przy Bramie Śmierci”.

 


Foto: Aniela Wawrzyk

 Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliard Drzew dla Planety.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010