Dar serca – Wielki piknik krwiodawstwa w Ożarowie Mazowieckim

ostatnia zmiana: 22.05.2017
 Już  po raz drugi  10 czerwca 2017 r. w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się Wielki Piknik Krwiodawstwa „Dar serca – pobijmy razem rekord!   

Wielki Piknik Krwiodawstwa w tym roku odbędzie się 10 czerwca 2017 r. przy ul. Poznańskiej 129/133
w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz. 16.00. Na miejscu wydarzenia odstępnych będzie 4 ambulanse, przystosowanych do badań oraz oddawania krwi. Poza mobilnymi punktami pobrań przewidziano też kilka stanowisk stacjonarnych w budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. koncert muzyczny, loteria fantowa i pokazy kulinarne gwiazd programów kulinarnych. Przewidziano także turniej piłki nożnej oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu aktualnych wicemistrzów świata.

Akcja honorowego oddawania krwi będzie połączona z próbą pobicia rekordu w ilości osób, które w jednym miejscu oddadzą honorowo krew. Obecnie rekord wynosi 229 litrów i 404 mililitry krwi i został ustanowiony w 2017 roku podczas akcji krwiodawstwa w Pile. Aby pobić rekord krew musi oddać co najmniej 525 osób!

Poprzednia edycja akcji  „Dar Serca” była największym tego typu wydarzeniem na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Impreza zakończyła się dużym sukcesem frekwencyjnym. Mimo dość niesprzyjającej aury (ponad 30-stopniowy upał) oraz tego, że w tym samym dniu polska reprezentacja w piłce nożnej rozgrywała mecz o ćwierćfinał Euro 2016, 420 osób zgłosiło się by oddać krew. Po wstępnych badaniach lekarskich do poboru zakwalifikowano 338 krwiodawców, którzy oddali łącznie 149 litrów krwi.

Celem akcji jest promocja Honorowego Krwiodawstwa oraz zachęcenie społeczeństwa do oddawania krwi. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.

Jak dotrzeć?

Ożarów Mazowiecki jest oddalony zaledwie o kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy w kierunku Poznania. Na miejsce akcji można w dogodny sposób przyjechać samochodem lub środkami komunikacji miejskiej: autobusem ZTM lub pociągiem Kolei Mazowieckich, które pozwalają dotrzeć do Ożarowa w ok. 20 minut.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia, ważąca powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 1,5 płynów, nie wolno natomiast spożywać w tym czasie alkoholu. Do punktu krwiodawstwa nie powinny zgłaszać się osoby z objawami przeziębienia lub przyjmujące lekki. Trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Osobom, które oddadzą krew będzie przysługiwać w tym dniu zwolnienie z pracy.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010