Komunikat po spotkaniu z przedstawicielami firmy Dawtona

ostatnia zmiana: 06.03.2019
 

Wójt gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz zorganizował w ubiegłą sobotę spotkanie z przedstawicielami firmy Dawtona SP. Z O.O.
Paweł Wielgomas, przedstawiciel zarządu firmy, odniósł się do problemów, wywoływanych przez przetwórnie. Zadeklarował chęć znalezienia rozwiązań, które zadowolą obie strony. Podkreślił, że zależy mu na dobrej relacji ze społecznością lokalną. „Intencją jest budowanie wizerunku nie tylko globalnego, ogólnokrajowego, ale również lokalnego” – powiedział.
Firma Dawtona chce zainwestować w rozwiązania, które spowodują wyeliminowanie uciążliwych zapachów z zakładu. Jednym z nich jest poddanie ścieków przemysłowych procesowi fermentacji beztlenowej w zamkniętym zbiorniku. Konstrukcja umożliwi odprowadzenie wód po płukaniu warzyw do oczyszczalni ścieków w Błoniu.
Drugi obszar, w którym maja nastąpić zmiany, to gospodarstwo rolne, gdzie hoduje się zwierzęta. Paweł Wielgomas powiedział, że zbiorniki służące do przechowywania gnojówki to otwarte silosy, z których czuć przykry zapach. Zadeklarował przygotowanie nowych, zamkniętych zbiorników na gnojówkę. Zapewnił, że firma poszukuje nowych rozwiązań, które są stosowane w innych krajach. Jednym z nich ma być bezpośredni wtrysk gnojówki do ziemi przy rozprowadzaniu na pola.
Paweł Wielgomas podkreślił, że jest otwarty na rozmowy z mieszkańcami w sprawie uciążliwości hałasu podczas produkcji. Celem firmy Dawtona jest uzyskanie w ciągu dwóch lat certyfikatu zgodności systemu zarządzania środowiskowego z wymaganiami normy ISO 14001.
Przedstawiciele firmy Dawtona zobowiązali się przedstawić wszystkie swoje zobowiązania na piśmie do 15 marca.


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010