Dzień Ziemi 2016

ostatnia zmiana: 15.04.2016

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej zaprasza na obchody Dnia Ziemi 2016:

Światowy Dzień Ziemi ‘2016 pod hasłem „Palący Temat – Niska Emisja!”. Nasz coroczny finał w postaci otwartego festynu zbliża się już dużymi krokami, zorganizowany będzie w niedzielę 24 kwietnia, w godz. 10.00 – 18.00, Warszawa, Park Pole Mokotowskie.

Tegoroczne obchody Światowego Dni Ziemi poświęcone są ochronie klimatu i przeciwdziałaniu niskiej emisji i większość przygotowanych prezentacji dotycz tego tematu. Chcemy, aby przez zaproponowany program obchodów można było edukować, informować i kształtować postawy sprzyjające redukcji tzw. „niskiej emisji”.

Gorąco zachęcamy Państwa do udziału w festynie z okazji Światowego Dnia Ziemi.

Dla uczestników przygotowaliśmy bogaty program, prezentujący programy edukacyjne organizacji pozarządowych, instytutów, wyższych uczelni, parków narodowych, Lasów Państwowych.
• Ciekawie zapowiada się stoisko naszego głównego finansującego – Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, odbędą się na nim wspólne układanie puzzli, domina, ekologiczne koło fortuny, konkursy plastyczne i warsztaty pn. "Mieszkańcy lasu w leśnym run-magedonie".
• Zainteresowani już dziś mogą zbierać elektroodpady, baterie oraz opakowania z tworzyw sztucznych, aluminium i szkła będziemy. Jak co roku będziemy zbierać te odpady rozdając w zamian rośliny. Punkt zbiórki tradycyjnie uruchomiony zostanie na Stadionie Skra, a nad jego organizacją będzie czuwać Remondis Electrorecycling, Electro-System i EKO-PUNKT. Szczegółowy przelicznik co zbieramy i jakie rośliny są do wyboru na www.dzienziemi.org.pl.

• Swoją prezentację na Polu Mokotowskim będzie miało Ministerstwo Środowiska, na stoisku będzie można dokonać badania spirometrycznego oraz stworzona zostanie przyjazna atmosfera, w której odwiedzający będą mogli odpocząć oglądając jeden z filmów w ramach kina letniego, skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnych badań spirometrycznych oraz licznych atrakcji proponowanych przez animatorów. W ramach stoiska przewidziane została takie atrakcje jak: kino letnie, ścianka wspinaczkowa dla najmłodszych, strefa kolorowania, wielkoformatowa gra edukacyjne dla najmłodszych oraz inne atrakcje prowadzone przez animatorów.

• Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi jest Polska Organizacja Turystyczna, która serdecznie zaprasza do odwiedzenia jej stoiska i poznania laureatów polskiej edycji konkursu Eden. Więcej informacji na temat unikalnych miejsc w Polsce znajdą Państwo na stroniewww.edenpolska.pl

• Lasy Państwowe tradycyjne przygotowały sadzonki rodzimych drzew, rozdanych będzie 5000 sadzonek. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi 2016, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu, odwiedzić stoiska Leśnych Kompleksów Promocyjnych.

• Prezentacja Polskich Parków Narodowych przygotowana przez Związek Pracodawców Polskich Parków Narodowych, wspólne stoisko prezentujące ofertę przyrodniczą, edukacyjną i turystyczną 23 parków narodowych oraz ich rolę w ochronie powietrza i klimatu.
• Na stoisku Tramwajów Warszawskich będzie można dokonać pomiaru hałasu i wziąć udział w wielu konkursach, a na wspólnym stoisku Urzędu m. st. Warszawy, Lasów Miejskich Warszawy i Straży Miejskiej pokazywane będą min. badania miasta dotyczące poprawy powietrza oraz zademonstrowany samochód Ekopatrolu Straży Miejskiej do prowadzenia kontroli powietrza.

W realizacji festynu wspomaga nas MPO w m. st. Warszawie Sp. z o.o., a wsparcia promocyjnego udzieliły Tramwaje Warszawskie i Koleje Mazowieckie.

Już dziś serdecznie zapraszamy i prosimy – promujcie Państwo ideę Światowego Dnia Ziemi.

Grażyna Hodun
Koordynator ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Ziemi