Festiwal Folklorystyczny 2015 już za nami...

ostatnia zmiana: 06.08.2015
 

Sztuka, uroda i wdzięk!

 
Na stadionie w Lesznie, 31 lipca br. wystąpiły zespoły ludowe w ramach „III Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ożarów Mazowiecki 2015”. Na scenie zagościli przedstawiciele: Polski, Litwy, Białorusi, Serbii i Izraela. Młodzi artyści w pięknych ludowych strojach oczarowali lesznowską publiczność.
Festiwalowy koncert rozpoczął się o godz. 18:00. Przedstawicieli zespołów powitali na scenie Wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak i Dyrektor Świetlicy w Lesznie Krystyna Ziubińska. Kierownicy zespołów ludowych, wśród których był m.in. Mustafa Hammud – Burmistrz izraelskiego Kabulu, otrzymali pamiątkowe tabliczki od samorządu gminy Leszno.

– Dziś po raz pierwszy na naszym terenie gościmy tak szeroką reprezentację festiwalu folklorystycznego, mam nadzieję że będziemy kontynuowali nasze spotkania w następnych latach – mówił do zebranych Wójt Leszna. – Opowiedzcie znajomym, jak było tu wspaniale, wówczas za rok spotkamy się na festiwalu w dużo większym gronie. Warto poznawać kulturę ludową z różnych zakątków świata – powiedział do publiczności Wójt Andrzej Cieślak.

Festiwal w Lesznie prowadziła Joanna Piotrowska, przedstawiając występujące zespoły folklorystyczne. Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Grandinele” z Litwy, następnie „Ożarowiacy” działający przy Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Maz. Polski zespół wystąpił dwukrotnie, prezentując tańce z różnych regionów naszego kraju. W dalszej kolejności zobaczyliśmy także występy zespołów: „Kalinka” z Białorusi i „Tipoplastica” z Serbii. Festiwal zakończyła grupa folklorystyczna „Al-Nour” z Izraela.

Gorące rytmy, żywiołowa muzyka i wdzięk młodych tancerzy pozostawiły bardzo miłe wrażenia. Zespoły występujące w Lesznie mają już duży dorobek artystyczny i mogą pochwalić się występami na wielu festiwalach folklorystycznych świata. Tancerzom towarzyszyły kapele muzyczne posługujące się tradycyjnymi, dawnymi instrumentami. Obok burczybasu – rodem z Kaszub, kapele przywiozły różnorodne bębny, a także ludowe fujarki i instrumenty strunowe. Festiwalowi towarzyszył mały jarmark produktów ludowych przygotowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu i panią Kazubską.

III Międzynarodowy Festiwal Folkloru trwał 5 dni. Zespoły występowały w: Płochocinie, Błoniu, Lesznie i Ożarowie Maz. Organizatorami festiwalu byli: Dom Kultury „Uśmiech” z Ożarowa Maz., Gminy: Ożarów Mazowiecki, Leszno, Błonie, Powiat Warszawski Zachodni, Centrum Kultury w Błoniu, Spółdzielnia Mieszkaniowa Ożarów. Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego Paweł Kanclerz. W organizacji festiwalu pomogli także sponsorzy.Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Więcej informacji o festiwalu i zespołach Czytelnicy znajdą na stronach internetowych DK „Uśmiech”: dkusmiech.eu


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010