Koncert chóralny z okazji 1050-lecia chrztu Polski

ostatnia zmiana: 24.10.2016

16 października w kościele pw. Św. Anny w Zaborowie wystąpił Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcją prof. Kazimierza Bukata. Koncert zorganizowano w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W programie występu znalazły się utwory: Gaude Mater Polonia; Ego sum pastor bonus (Wacława z Szamotuł); Haec dies, O gloriosa Domina (M. Zieleńskiego); Msza C-dur KV 317 Koronacyjna (W.A. Mozarta) i Alleluja z oratorium Mesjasz (G.F. Händla). Na bis zespół wykonał słynną pieśń Va, pensiero z III aktu opery Nabucco Giuseppe Verdiego. Jako soliści wystąpili: Magdalena Dobrowolska (sopran), Jolanta Kaczyńska-Lechnio (alt), Mariusz Cyciura (tenor) i Przemysław Żywczok (bas). Na organach grał Roman Szlaużys. Koncert prowadził Tomasz Szuran.

Honorowy patronat nad wydarzeniem, zorganizowanym w ramach ogólnopolskiego programu „Chrzest 966” Narodowego Centrum Kultury, z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, objął Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Głównym organizatorem koncertu był Wójt Gminy Leszno, przy wsparciu Starosty Warszawskiego Zachodniego i Fundacji Filharmonii Warszawskiej.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Marcinowi Lewickiemu, mieszkańcowi naszej gminy, za pomoc w organizacji tego wyjątkowego koncertu.