Koncert Kolęd w Zaborowie

ostatnia zmiana: 07.02.2017
 

W styczniu w Kościele w Zaborowie odbył się koncert Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zespół pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego wykonał najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki.

Na początku roku nastąpiła zmiana na stanowisku Dyrektora Chóru Filharmonii Narodowej – profesora Henryka Wojnarowskiego zastąpił Bartosz Michałowski. Nowy dyrektor dyrygował chórem podczas koncertu w Zaborowie. Bartosz Michałowski jest absolwentem Wydziału Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. Jana Paderewskiego w Poznaniu, był asystentem profesora Stefana Stuligrosza, jest także założycielem, dyrygentem i dyrektorem artystycznym Poznańskiego Chóru Kameralnego, ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród.

Podczas koncertu w Zaborowie przedstawiono publiczności krótki zarys historii kolęd. Powszechnie uważa się, że Polacy mają najwięcej utworów tego typu wśród narodów europejskich. Badacze dawnej muzyki stwierdzili, że w kancjonałach (zbiorach kościelnych pieśni religijnych), występuje około pięćset tytułów. Według tradycji chrześcijańskiej autorem pierwszej kolędy był Św. Franciszek z Asyżu, natomiast najstarsza polska kolęda pochodzi z 1424 roku i zaczyna się od słów: zdraw bądź Królu Anielski, knam na świat w ciele przyszły, Tyś zaiste Bóg skryty, w święte czyste ciało wlity… Kolędy były popularne szczególnie na przełomie XVII i XVIII w. Pisali je między innymi: Mikołaj Sęp Szarzyński, Andrzej Morsztyn i Franciszek Karpiński. Fragment kolędy Lulajże Jezuniu umieścił w swoim scherzu h-moll Fryderyk Chopin.

W Zaborowie usłyszeliśmy repertuar kolęd i pastorałek w opracowaniach wybitnych polskich kompozytorów: Jana Maklakiewicza, Stanisława Niewiadomskiego i Stanisława Głowackiego.

W partiach solowych wystąpili: Magdalena Dobrowolska – sopran, Justyna Jedynak-Obłoza – sopran, Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran, Kinga Jaskowska – sopran, Tomasz Warmijak – tenor, Przemysław Żywczok – bas. Na fortepianie zagrała Ewa Wilczyńska.

Organizatorem i głównym mecenasem koncertu był Wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak. Koncert dofinansowano ze środków Związku Artystów i Wykonawców „STOART” i Fundacji Filharmonii Narodowej. Po zakończeniu koncertu zastępca wójta Grzegorz Banaszkiewicz oraz radni podziękowali artystom i nagrodzili ich kwiatami. Słowa uznania wyraził również ksiądz prałat Konstanty Kordowski, proboszcz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie.

 Tekst i fot. Marcin Łada

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010