Kpt. Pajkowska minęła trawers przylądka Leeuwin

ostatnia zmiana: 24.12.2018
 

Kpt. Joanna Pajkowska i jacht Fanfan minionej nocy (naszej nocy) minęli lewy trawers Przylądka Leeuwin (Australia), drugiego z tych trzech słynnych i groźnych przylądków przylądków na swojej trasie: „Yes!! Cape Leeuwin Goodbye! Zajęło nam to 88 dni i 10 godzin! Log 12102mile” - pisze Pani Kapitan. (Dwa pozostałe przylądki to Dobrej Nadziei/Agulhas i Horn).

Kpt. Pajkowska żegluje szybko, średnia prędkość to 5.9 węzła. Jak zauważa Uwe Röttgering, właściciel jachtu, „Fanfan wcześniej tak szybko nie żeglował”. Asia pisze: ”Ale ja naprawdę nie forsuje ani jachtu, ani autopilota, wiem, że jeszcze długa droga przed nami. Chyba po prostu często poprawiam kurs, trymuje żagle, tak jak lubię.”

W Ryczących Czterdziestkach, znanych ze sztormowych wiatrów, wiatr na szczęście nie osiąga 40, czasami Pani Kapitan narzeka że wieje zbyt słabo, głównie z baksztagu. Kpt. Pajkowska, korzystając z otrzymywanych drogą satelitarną prognoz pogody, umiejętnie lawiruje między niżami (gdzie sztormy) a wyżami (gdzie brak wiatru). Teraz przed zbliżającym się sztormem Fanfan ucieka na północ, w kierunku Australii: „Niż będzie przechodził w piątek/sobota, nawet do 45 węzłów w porywach. Teraz płynę lekko na północ, tam wiatr powinien być słabszy”.

Przypomnijmy, że swój samotny i bez zawijania do portów rejs dookoła świata mieszkanka naszej gminy, kpt. Pajkowska zaczęła 23 września w Plymouth (Anglia), a planowana trasa wg obliczeń to ok. 27 – 28 tys. mil morskich. Aktualną pozycję jachtu Fanfan śledzić można na bieżąco na stronie https://www.asiapajkowska.pl/tracking/  , a wrażenia Pani Kapitan prosto z pokładu na Facebook’u: https://facebook.com/asiapajkowska/ .

A tak przy okazji, nazwa Przylądka Leeuwin pochodzi od nazwy holenderskiego statku, który jako pierwszy Europejczyk w r.1622 okrążył ten przylądek, i po polsku znaczy: Lwica!

(AN)

 

 

 

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010