Kpt. Pajkowska pokonała już 1/3 trasy

ostatnia zmiana: 18.12.2018
 

Kpt. Asia Pajkowska pokonała już ponad 1/3 planowanej wokółziemskiej trasy: „Południk 100E za nami! Log 11412” - 16 grudnia o  05:53 (czasu polskiego) Asia i Fanfan przekroczyli południk 100 E, parę dni wcześniej log pokazał 11 000 mil. Do trawersu Cape Leeuwin, czyli drugiego z trzech słynnych i groźnych przylądków, dziś już niecałe 600 mil – zresztą, o bliskości lądu świadczy chyba fakt pojawienia się ptaków: „Jest tak cicho, że słucham świergotu ptaków! eleganckie, ciemnobrązowe ptaki siedzą w grupach na wodzie i nadają jak przekupki” - pisze Pani Kapitan. 

Asia żegluje szybko, średnią prędkość system wylicza na 5.9 węzła. Jak zauważa Uwe Röttgering, właściciel jachtu, „Fanfan wcześniej tak szybko nie żeglował”. Asia pisze: „Ale ja naprawdę nie forsuje ani jachtu, ani autopilota, wiem, że jeszcze długa droga przed nami. Chyba po prostu często poprawiam kurs, trymuje żagle, tak jak lubię". W Ryczących Czterdziestkach wiatr na szczęście nie osiąga 40, czasami Asia narzeka, że wieje zbyt słabo (jak teraz), czasami wieje 30, głównie z baksztagu.

Pewnym problemem okazuje się być nie tyle brak gazu, ile szybkie kończenie się niebieskich francuskich butli Campingaz (2,5kg): jak się okazało, jedna starcza na ok. 3 tyg., mimo oszczędnego używania – a Asia zabrała ich 5, z tego 2 już się skończyły. Ale, na szczęście, Asia zabrała też piecyk gazowy na jednorazowe kartusze, do grzania się (tymczasem nie jest tam wcale aż tak zimno, ok. 11-12 st.) - a kartuszy ma mnóstwo, i to się teraz sprawdza, Asia pisze: „Gotowanie na piecyku ma też swoje zalety, kartuszy mam tak dużo, że mogę gotować bez ograniczeń. Na podstawie dotychczasowego zużycia mam kartuszy na 2 lata! Czyli znowu piję kawę, przy butli gazowej starałam się być bardzo oszczędna i taka "rozpusta" jak kawa była wykreślona. I to ciągłe otwieranie/zamykanie zaworu przy butli, a tam deszcz i fale zalewają przy bakiście z butlami.”

Aktualną pozycję jachtu Fanfan i kpt. Pajkowskiej można śledzić na bieżąco na stronie: https://www.asiapajkowska.pl/tracking/

(AN)

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010