Narodowe czytanie "Wesela" S. Wyspiańskiego - relacja

ostatnia zmiana: 08.09.2017

W sobotę, 2 września 2017 r. odbyło się w Lesznie Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Biblioteką Gimnazjum oraz  Zespołem  Sportowo - Rekreacyjnym w Lesznie.

Akcja Narodowe Czytanie odbywająca się w Polsce od 2012 r.  pod  Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, ma na celu promowanie czytelnictwa. Dramat Wyspiańskiego został wybrany do wspólnej lektury w drodze głosowania czytelników.

Miejscem spotkania była Świetlica w Lesznie, gdzie czytaliśmy wybrane  fragmenty utworu. Wyboru tekstu, scenografii, oprawy muzycznej i reżyserii dokonała  Pani Ewa Skórska, nauczyciel –  bibliotekarz.  Po powitaniu gości przez organizatorów, w imieniu Wójta Gminy – Pana Andrzeja Cieślaka, przewodniczący Rady Gminy Leszno - Pan Lesław Kuczyński odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do władz samorządowych z zaproszeniem do włączenia się gminy w promocję czytelnictwa.

Zaproszenie do czytania w Lesznie przyjęli radni, nauczyciele, bibliotekarze, czytelnicy biblioteki: Panie: Dorota Górecka - Klimina, Jadwiga Czarnomska - Radczyni, Ilona Grabarczyk -  Panna Młoda, Edyta Przybysławska – dziennikarz, Mariola Łukasik – Gospodarz, Małgorzata Mandes – Rachel, Bożena Sulik – Czepiec, Ewa Skórska -  Wernyhora, Magda Pluta – Isia, Irena Pluta – Maryna oraz Panowie: Lesław Kuczyński -  Pan Młody,  Grzegorz Jaźwiński – Poeta,  Bartosz Walczak – Chochoł. Wszyscy przebrani
w stroje z epoki odczytali teksty z podziałem na role.

Imprezie towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego.  Uczestnicy otrzymali pamiątkowy egzemplarz  „Wesela” z przygotowaną z tej okazji przez Kancelarię Prezydenta okolicznościową pieczęcią.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na staropolski poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu znaleźli czas, aby wspólnie z organizatorami zaangażować się w upowszechnianie czytania książek. Składamy podziękowania dla Pani Krystyny Ziubińskiej – dyrektor Świetlicy,  za udostępnienie sali.

Bożena Sulik, Edyta Przybysławska