Obchody 79. rocznicy spalenia Leszna

ostatnia zmiana: 17.09.2018
 

17 września 1939 r. był dla Leszna tragiczną datą. Tego właśnie dnia Niemcy rozstrzelali grupę osób z tej miejscowości, spalili także ponad 70% zabudowań. W niedzielę, podczas uroczystości religijno-patriotycznej uczciliśmy pamięć pomordowanych 79 lat temu.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Lesznie, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządu gminy Leszno. Obecne były poczty sztandarowe gminnych ochotniczych straży pożarnych i szkół. Licznie przybyli także mieszkańcy.

Po Mszy zebrani przy dźwiękach orkiestry dętej przeszli na cmentarz, gdzie odmówiono modlitwę za poległych w Lesznie żołnierzy, osoby pomordowane oraz wszystkich zmarłych, spoczywających na lesznowskim cmentarzu. Następnie głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Lesław Kuczyński, który wspominał ten tragiczny w historii Leszna dzień i prosił, by pamiętać o wszystkich, którzy oddali życie za naszą małą Ojczyznę.

Na początku września Leszno zostało zajęte przez Niemców. Wydawało się, że miejscowość wyjdzie z wojennej pożogi bez strat. 16 września wieczorem oddział z 84 Pułku Piechoty pod dowództwem mjr. Tadeusza Kiersta, po dłuższej potyczce rozbił w okolicach kościoła,  stacjonujących tutaj Niemców. Drogi z Kampinosu i Błonia, skąd ciągnęły jednostki niemieckie na Warszawę, zostały opanowane. Potyczki z Niemcami trwały do rana 17 września. Niestety przeważające siły niemieckie zmusiły naszych żołnierzy do odwrotu. Nastąpiły okrutne represje. Podpalono plebanię i wiele domów mieszkalnych. Niemcy grozili ludziom zbiorową egzekucją, wtedy ks. Marian Stefanowski (proboszcz parafii w Lesznie) wstawił się za nimi mówiąc: jeśli moje życie dla was coś znaczy, zabijcie mnie, a innych wypuście na wolność. Mieszkańców na czele z ks. Stefanowskim Niemcy pognali do Błonia planując wysłanie ich na roboty do Rzeszy. Po drodze niektórym udało się uciec, jednak duża grupa została wywieziona do Niemiec.

Na zakończenie przedstawiciele Rady Gminy Leszno – Przewodniczący Rady Lesław Kuczyński wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Jadwigą Czarnomską oraz delegacja młodzieży szkolnej i w imieniu mieszkańców gminy – harcerze złożyli wieńce przed pomnikiem w kwaterze wojennej.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010