Obchody 99. rocznicy odzyskania niepodległości

ostatnia zmiana: 15.11.2017
 

99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w Lesznie jak zwykle bardzo uroczyście. Program obchodów jest stały od wielu lat i stał się już tradycją patriotyczną naszej gminy. Świętowanie rozpoczęliśmy o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela, następnie zebrani prowadzeni przez orkiestrę dętą i druhów z OSP, przeszli na plac przed Urzędem Gminy, gdzie przed pomnikiem Pamięci Poległych Żołnierzy złożono wieńce. Trzecia część uroczystości odbyła się w świetlicy w Lesznie, tam dzieci i młodzież zaprezentowały szerokiej publiczności program artystyczny.

We mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny uczestniczyły poczty sztandarowe OSP oraz Szkół Podstawowych z Leszna i Zaborowa, przedstawiciele władz samorządowych z Wójtem Gminy Leszno Andrzejem Cieślakiem i radnymi, a także mieszkańcy gminy.

– Miłość do Polski to także miłość do naszej małej gminnej Ojczyzny, która zawsze powinna przejawiać się szacunkiem do bliźnich i dobrym działaniem – mówił podczas kazania ksiądz Piotr Paweł Laskowski proboszcz parafii w Lesznie. Na zakończenie ks. Laskowski podziękował Radzie Gminy i Wójtowi za wsparcie finansowe remontu lesznowskiej świątyni.

Po mszy św. zebrani przy dźwiękach orkiestry dętej przeszli na plac przed Urzędem Gminy. Ksiądz proboszcz odmówił okolicznościową modlitwę. Wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak podziękował wszystkim za przybycie na uroczystość, przypomniał też jak wielu sławnych Polaków zabiegało o odzyskanie wolności Polski. Wśród nich byli nie tylko Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, ale także w latach wcześniejszych Adam Mickiewicz i Fryderyk Chopin, o którego muzyce mówiło się przecież, że jest jak armaty ukryte w kwiatach. Wójt Cieślak przypomniał pierwsze dni wolności 1918 roku i ogromny entuzjazm, jak wówczas, po 123 latach zaborów, panował w społeczeństwie. Zachęcił także do radosnego przeżywania Święta Niepodległości Polski.

Na zakończenie delegacje władz gminy, młodzieży szkolnej i mieszkańców gminy, złożyły kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy. Orkiestra dęta wykonała kilka okolicznościowych utworów.

Podczas trzeciej części uroczystości Święta Niepodległości, w Świetlicy w Lesznie wystąpiły dzieci i młodzież z ciekawym programem artystycznym. Jako pierwszy zaprezentował się Chór Liturgiczny Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lesznie prowadzony przez Henryka Krupko, towarzyszył mu Mikołaj Perlan, który wygłosił wiersz „11 listopada”. W dalszej kolejności wystąpiły: Grupa Muzyczno-Wokalna ze Świetlicy w Łubcu prowadzona przez Ludwika Skrzypka, Grupa Artystyczna z Publicznego Przedszkola Nr 1 im. „Leśnych Skrzatów” w Lesznie przygotowana przez Edytę Wrzesińską oraz Iwonę Komosińską, Grupa Muzyczna ze Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie przygotowana przez Ilonę Grabarczyk i Edytę Przybysławską, Grupa Taneczna ze Szkoły Podstawowej w Lesznie prowadzona przez Ilonę Grabarczyk, Grupa z Publicznego Przedszkola Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej w Zaborowie prowadzona przez Agnieszkę Kołakowską, Alinę Fryczyńską oraz Monikę Chorąży-Mirecką.

Uroczyste świętowanie dnia 11 listopada w Lesznie stało się już naszą piękną tradycją. W tym chłodnym, deszczowym dniu, podczas patriotycznego spotkania wyszło na chwilę słońce. Oświetliło naszego orła, biało-czerwone flagi i ludzi, którzy przyszli na uroczystość, bo pamiętali… Niepodległość jest darem, ale także zadaniem, o którym zawsze powinniśmy pamiętać.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010