Obchody Narodowego Święta Niepodległości

ostatnia zmiana: 15.11.2016
 

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Lesznie rozpoczęły się tradycyjnie mszą św. w kościele pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela. Następnie uczestnicy przeszli na plac przed urzędem gminy, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze przed pomnikiem poległych żołnierzy. Ostatnia część uroczystości odbyła się w Świetlicy w Lesznie.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych: wójt Andrzej Cieślak, przewodniczący rady gminy Lesław Kuczyński i radni. Obecne były poczty sztandarowe wszystkich gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z Leszna i Zaborowa. Podczas uroczystej mszy świętej ks. proboszcz przypomniał długotrwałe zmagania narodu walczącego o zachowanie polskości. Zgromadzeni modlili się za wszystkich, którzy walczyli o niepodległość, szczególnie za tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

Po mszy uczestnicy obchodów razem z pocztami sztandarowymi przy akompaniamencie orkiestry dętej udali się na plac przed urzędem gminy. Wójt Andrzej Cieślak powiedział m. in., że entuzjazm z jakim nasi przodkowie walczyli o niepodległość powinien być dla nas i kolejnych pokoleń inspiracją do działania. Wójt podkreślił, że powinniśmy być dumni z tego, że jesteśmy Polakami i kontynuujemy wielkie dzieło przodków. Następnie delegacje władz samorządowych, uczniów z Leszna i Zaborowa oraz mieszkańców złożyły wieńce przed pomnikiem.

Trzecia część obchodów odbyła się w Świetlicy w Lesznie. Przybyłych gości powitała dyrektor Krystyna Ziubińska. Podczas spotkania wystąpili: Lesznowski Chór „Ballada” pod kierunkiem Bernarda Olosia, grupa przedszkolaków z repertuarem wokalno-tanecznym z Publicznego Przedszkola Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej z Zaborowa, Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza” z Radzikowa prowadzony przez Marię Woynarowską oraz Chór Liturgiczny Narodzenia Św. Jana Chrzciciela z Leszna pod kierunkiem Henryka Krupko.

Dziękujemy wszystkim artystom, którzy swoimi występami uświetnili uroczystość. Cieszymy się, że jak co roku razem świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości.

M.Ł.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010