Obchody stulecia odzyskania niepodległości

ostatnia zmiana: 13.11.2018
 

Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy zawsze bardzo uroczyście. W tym roku tej wyjątkowej rocznicy towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Wspólnie z mieszkańcami naszej Gminy uczciliśmy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

W sobotę 10 listopada w Kościele pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lesznie miał miejsce koncert pieśni niepodległościowych w wykonaniu chóru polonijnego Św. Kingi z Budapesztu. W niedzielę 11 listopada w Kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie odbył się koncert niepodległościowy, podczas którego zaprezentował się Chór polonijny „Grodzieńskie Słowiki” z Grodna.

O godzinie 12.00 w kościele parafialnym w Lesznie proboszcz ks. Piotr Laskowski celebrował Mszę Św. w intencji Ojczyzny. We mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Gminy Leszno Andrzejem Cieślakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Lesławem Kuczyńskim, radnymi, poczty sztandarowe OSP oraz Szkoły Podstawowej w Lesznie, a także mieszkańcy gminy.

Po mszy zebrani przeszli na plac przed Urzędem Gminy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał Wójt Gminy Leszno, który wspomniał wielkich Polaków, dzięki którym odzyskanie niepodległości było możliwe. Zachęcił też do radosnego przeżywania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wójt Andrzej Cieślak podziękował również za wieloletnią współpracę.

Następnie Wójt Gminy wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Lesławem Kuczyńskim oraz Proboszczem parafii w Lesznie ks. Piotrem Laskowskim przy dźwiękach orkiestry dętej odsłonili tablicę pamiątkową przy „Dębie Niepodległości”, posadzonym w dowód pamięci i wdzięczności za dar wolnej Ojczyzny.

Na zakończenie delegacja władz gminy, młodzieży szkolnej oraz mieszkańców złożyły kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy.

Artystyczna część obchodów Święta Niepodległości odbyła się w Świetlicy w Lesznie, gdzie z repertuarem pieśni niepodległościowych wystąpił zespół „Góralska Hora” z Kościeliska. Mogliśmy usłyszeć m.in. „O mój rozmarynie”, „Szara piechota”, „Wojenko, wojenko” czy „Jak to na wojence ładnie”. Następnie program muzyczno-taneczny zaprezentowała grupa z Publicznego Przedszkola Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej. Dzieci wykonały kilka piosenek niepodległościowych oraz zatańczyły poloneza. Obchody zakończył występ Lesznowskiego Chóru „Ballada”. Ponadto w Świetlicy w Lesznie obejrzeć można było wystawę „100 lat Leszna w fotografii” oraz „Polska Moja Ojczyzna”.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010