Pożegnaliśmy mjr Czesława Mostka

ostatnia zmiana: 28.11.2018
 

W sobotę, 24 listopada, pożegnaliśmy mjr Czesława Mostka ps. „Wilk”. Mieszkańca naszej Gminy, żołnierza AK, Powstańca Warszawskiego. Miał 103 lata.

Mszę żałobną celebrował proboszcz parafii pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lesznie ks. Piotr Laskowski. W ostatniej drodze mjr Mostka uczestniczyli m.in. przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele ŚZŻAK Środowisko Grupy Kampinos AK na czele z Prezesem Zarządu Marcinem Biegasem, przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, kombatanci, Przewodniczący Rady Gminy Michał Dominiak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Agata Bażyńska-Khan i Dariusz Iwanek oraz Radni, pracownicy Urzędu Gminy w Lesznie, poczty sztandarowe gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych i Szkoły Podstawowej w Lesznie, mieszkańcy Gminy. Mjr Mostkowi towarzyszyła asysta żołnierzy Wojska Polskiego. Na lesznowskim cmentarzu wybrzmiała trzykrotna salwa honorowa oraz utwór „Śpij kolego”.

Czesław Mostek urodził się 16 kwietnia 1915 r. w Czarnowie. Był synem Franciszka i Marty. Od 1935 roku był zawodowym żołnierzem, służył w żandarmerii, a następnie w Korpusie Ochrony Pogranicza na Wileńszczyźnie. Muzeum Powstania Warszawskiego pisze, że mjr Mostek pamiętał, że uczestniczył w Ceremonii Pogrzebowej Józefa Piłsudskiego, a także był w asyście wiozącej serce Marszałka do Wilna.

We wrześniu 1939 r. brał udział w obronie szturmowanej przez Niemców Warszawy. Następnie przeszedł do konspiracji. Działał w VII Obwodzie „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej w powiecie warszawskim zachodnim w 7 Rejonie „Jaworzyn” (Ożarów Mazowiecki), dowodzonym przez Szymona Sosnowskiego ps. „Dyrektor”.

Kiedy wybuchło powstanie warszawskie mjr Mostek znalazł się w drużynie, która nacierała na Fort Bema zajęty przez Niemców. Od 4 sierpnia działał jako oficer zaopatrzenia w Kampinosie i Zgrupowaniu „Żyrafa” (pluton 260).

Za działalność w Armii Krajowej został po wojnie aresztowany i osadzony w praskiej katowni UB na ul. Sierakowskiego, gdzie więziono i mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Zawsze chętnie uczestniczył w życiu naszej Gminy. Corocznie od 2014 r. był Gościem Honorowym na imprezie sportowo-historycznej Cross z historią w tle.

 

Cześć jego pamięci!


fot. albumy rodzinne, Marcin Łada, Olgierd Markiewicz, Julia Hałubicka

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010