Porozumienie ws. nowego połączenia kolejowego

ostatnia zmiana: 12.07.2013
 

Porozumienie w sprawie budowy nowego połączenia kolejowego

Od wielu miesięcy informujemy o zagadnieniu dotyczącym przewidywanej budowy linii komunikacyjnej przebiegającej przez nasz powiat, która ma połączyć przyszłą stację metra w Chrzanowie z Sochaczewem.  

10 lipca 2013r. w Starostwie PWZ w Ożarowie Mazowieckim przedstawiciele 10 samorządów różnego szczebla podpisali porozumienie w sprawie  wykonania wstępnego studium wykonalności w celu wspólnej realizacji przyszłej inwestycji pod nazwą – „Obsługa komunikacyjna pasma zachodniego województwa mazowieckiego w korytarzu m. st. Warszawa Dzielnica Bemowo – Stare Babice – Ożarów Mazowiecki – Leszno – Błonie – Kampinos – Sochaczew”. Linia prowadzić będzie z Miasta i Gminy Sochaczew poprzez Gminy Kampinos, Błonie, Leszno, Ożarów Mazowiecki, Stare Babice do stacji metra „Chrzanów”, zlokalizowanej na terenie Dzielnicy Bemowo m. st. Warszawy.
Wstępne studium wykonalności ma wskazać różne warianty realizacji inwestycji oraz wskazać optymalny wariant wykonalności zadania pod względem technicznym, finansowym oraz organizacyjno – prawnym. 

W spotkaniu udział wzięli: Jarosław Dąbrowski Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, Albert Stoma Burmistrz Dzielnicy Bemowo, Bohdan Szułczyński -  Zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo, Jan Żychliński Starosta Warszawski Zachodni, Paweł Białecki Wicestarosta, Jolanta Stępniak Członek Zarządu PWZ, Andrzej Wołczyński – Członek Zarządu PWZ, Tadeusz Koryś Starosta Sochaczewski, Piotr Osiecki Burmistrz Miasta Sochaczew, Zenon Reszka Burmistrz Błonia, Krzysztof Turek Wójt Gminy Stare Babice, Tomasz Tymoftyjewicz Wójt Gminy Kampinos, Andrzej Cieślak Wójt Gminy Leszno.

 Mimo że stacja metra zostanie oddana nie wcześniej niż za 3 lata, to już zainteresowane samorządy rezerwują w planach zagospodarowania przestrzennego kanał o szerokości ok. 30 m pod budowę linii kolejowej. Aktualnie w planach miejscowych zarezerwowano ok. 40% terenów z ponad 40 km trasy. Projekt ten popiera Marszałek Woj. Maz. Adam Struzik podkreślając, że komunikacja kolejowa należy do zadań priorytetowych w najbliższej perspektywie finansowej UE.

Idea stworzenia nowej linii komunikacyjnej łączącej Warszawę, Powiat Warszawski Zachodni z Sochaczewem jest jednym z nielicznych przykładów tak dużych samorządowych przedsięwzięć ponadlokalnych- mówi Starosta Jan Żychliński. - Rzadko się zdarza abyśmy takie działania podejmowali wspólnie z Warszawą. Projekt komunikacyjny ma rację bytu kiedy stacja metra w Chrzanowie stanie się faktem. Nasze działania podejmujemy z wyprzedzeniem, ale jestem przekonany, że przy pewnej determinacji możemy doprowadzić je do pomyślnego finału. Dziś wykonujemy kolejny krok w celu realizacji tego przedsięwzięcia.  


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010