Relacja z Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa

ostatnia zmiana: 29.06.2016

W sobotę 25 czerwca przed gmachem Starostwa Powiatowego w Ożarowie Mazowieckim zorganizowano wielki Piknik Krwiodawstwa.

Przed Starostwem zaparkowało 5 autobusów – ambulansów przystosowanych do poboru krwi, stanowisko krwiodawstwa zorganizowano także w holu budynku. Szlachetnej akcji towarzyszyły występy artystów estrady, pokazy kulinarne, konkursy, loteria i działania promujące zdrowy tryb życia.

Podczas akcji zorganizowanej przez Powiat Warszawski Zachodni i Klub HDK PCK „Strażak” w Błoniu zebrano blisko 150 litrów krwi. Wybór terminu imprezy – pierwszego weekendu wakacji – nie był przypadkowy. Problem niedoboru krwi nasila się w Polsce szczególnie w miesiącach letnich. Dochodzi wówczas do największej liczby wypadków, co powoduje, że zapotrzebowanie na krew jest szczególnie wysokie.

Pomimo ponad 30-stopniowego upału, na miejscu wydarzenia stawiło się aż 420 osób, gotowych podzielić się swoją krwią z potrzebującymi. Po wstępnych badaniach lekarskich do poboru zakwalifikowano 338 krwiodawców, którzy łącznie oddali 149 litrów krwi. Do pobicia aktualnego rekordu Polski zabrakło 29 litrów. W akcji uczestniczyli przedstawiciele gminy Leszno. Spotkaliśmy m.in. Wicedyrektora SOSW Pana Krzysztofa Radkowskiego i druhów z OSP Leszno. Drużyna uhonorowana została pamiątkowym kuflem, a druhowie otrzymali odznaki okolicznościowe „Dar Serca” nadane przez Zarząd Klubu HDK PCK „Strażak” w Błoniu. Wszystkim krwiodawcom serdecznie dziękujemy!