Relacja z X Powiatowego Festiwalu Chórów

ostatnia zmiana: 15.02.2017
 

Jubileuszowy Festiwal Chórów Złotego Wieku upłynął pod znakiem radości ze wspólnego śpiewania. Imprezę zorganizowano w sobotę 28 stycznia w Centrum Szkoleniowo-Konsultacyjnym BGŻ BNP Paribas S.A. Wśród gości festiwalu obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, Burmistrz Błonia Zenon Reszka, Wójt Gminy Kampinos Monika Ciurzyńska i Wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak. Wszyscy goście otrzymali pamiątkowe znaczki z festiwalowym logo.

Festiwal otworzył wójt Andrzej Cieślak – pomysłodawca i inicjator imprezy, następnie głos zabrał starosta Jan Żychliński, który pogratulował organizacji jubileuszowej edycji przeglądu. Imprezę prowadziła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznie Krystyna Ziubińska. W jury, które oceniało występy chórów, zasiadali: Alicja Węgorzewska – artystka scen operowych, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej, Marcin Lewicki – impresario Fundacji Filharmonii Warszawskiej, skrzypek, śpiewak, tenor Chóru Filharmonii Narodowej, Mariusz Latek – tenor Chóru Filharmonii Narodowej, Dyrektor Festiwalu Muzyki Dawnej w Ołtarzewie, Robert Lawrence – dyrygent, wokalista i pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Podczas X Festiwalu wystąpiło 6 zespołów chóralnych z terenu powiatu. Kolejność występów ustalono w drodze losowania. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowali: „Sami Swoi” z Borzęcina Dużego pod dyrekcją Jana Jaworskiego, „Ballada” z Leszna pod dyrekcją Bernarda Olosia, „Ożarowskie Kumoszki” i „Wesołe Wdówki” z Józefowa pod dyrekcją Joanny Michrowskiej-Kamińskiej i Waldemara Dąbrowskiego oraz „Śpiewający Senior” z Błonia pod dyrekcją Wojciecha Gumowskiego. Gościnnie wystąpił chór parafialny z Leszna pod dyrekcją Henryka Krupko.

Pierwszy raz w historii festiwalu przyznano dwa pierwsze miejsca, otrzymały je chóry: „Śpiewający Senior” z CK w Błoniu (za ciekawy dobór repertuaru, bardzo dobrą dykcję, homogeniczność brzmienia i profesjonalny akompaniament) oraz Lesznowski Chór „Ballada” (za śpiew wielogłosowy, bardzo dobrą dykcję, nienaganną intonację i wzorową prezencję sceniczną). Warto zaznaczyć, że „Ballada obchodzi w tym roku dziesięciolecie swojej działalności. Jury przyznało również wyróżnienie – otrzymał je chór „Wesołe Wdówki” z DK "Uśmiech" w Ożarowie Mazowieckim filia Józefów (za kulturę wokalną, przygotowanie repertuaru na pamięć, znakomitą prezencję sceniczną oraz żywiołową choreografię „cygańską”).

Podczas uroczystości zaprezentowano książkę pod tytułem „Niech brzmi muzyka” Marcina Łady, w której autor opisał między innymi dziesięcioletnią historię festiwalu. Publikacja zawiera również nuty pieśni wykonywanych przez chóry.

Zwieńczeniem tegorocznego przeglądu chórów był koncert gwiazdy opery Alicji Węgorzewskiej pod tytułem „Kolory miłości”. Festiwalowa publiczność usłyszała najbardziej znane partie operowe, na przykład: Mi Manchi (Berlincioni, Franco-Fasano), Seguidilia z opery Carmen (G. Bizet) i Time to say goodbye (F. Sartori, L. Quarantotto) oraz utwory z najnowszej płyty artystki pt. „I Collori dell'Amore”.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim Osobom i Instytucjom, dzięki którym możliwa była organizacja jubileuszowego X Powiatowego Festiwalu Chórów Złotego Wieku w Lesznie. Podziękowania składamy Władzom Samorządowym Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Władzom Samorządowym Gminy Leszno, Dyrekcji GOK Leszno i Paniom: Bogusławie Bądarowskiej, Iwonie Chromińskiej, Bożenie Kacie, Gabrieli Pływaczewskiej i Stanisławie Sukiennik za pomoc przy organizacji festiwalu.           

Tekst i fot. M.Ł.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010