Stulecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaborowie

ostatnia zmiana: 29.09.2017
 

W minioną sobotę Ochotnicza Straż Pożarna w Zaborowie obchodziła jubileusz 100-lecia powstania jednostki. Przy wsparciu Wójta Gminy Leszno zaborowscy strażacy zorganizowali doniosłą uroczystość.

Obchody zainicjowała Msza Św. w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. Sławomir Cieślak, proboszcz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Zaborowie. Kapłan dziękował strażakom za ich służbę, odwagę i modlił się przez wstawiennictwo św. Floriana o szczęśliwe powroty z akcji.

Po Mszy poczty sztandarowe, strażacy oraz zaproszeni goście w uroczystym pochodzie udali się na parking gminny, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Prezes OSP Zaborów dh Paweł Latoszek powitał wszystkich zgromadzonych, a dh Paweł Kopeć złożył meldunek o gotowości do obchodów Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Powiecie Warszawskim Zachodnim dh Andrzejowi Wasilewskiemu. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych strażaków.

Następnie dh Paulina Sumka przedstawiła zarys historii zaborowskiej straży. Podczas uroczystości proboszcz parafii w Zaborowie poświęcił nowy samochód, który na jubileusz 100-lecia Gmina Leszno ufundowała wspólnie z OSP Zaborów. Wielu druhów odznaczonych zostało medalami za wysługę lat w pożarnictwie, wśród nich znalazł się dh Jerzy Pytlakowski, który strażakiem jest już od 60 lat. Ponadto druhowie otrzymali złote, srebrne i brązowe medale za zasługi dla OSP. Odznaczono również członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Zaborowska jednostka została wyróżniona Medalem Pamiątkowym „Pro Mazovia”, który nadawany jest przez Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Na zakończenie goście wbijali gwoździe upamiętniające jubileusz oraz wpisywali się do księgi pamiątkowej. Całej uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna orkiestry z OSP Kaski.

Swą obecnością jubileusz OSP Zaborów uczcili: Poseł na Sejm RP – Anita Czerwińska, Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich – Radosław Rybicki, Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego – Jan Żychliński, Wójt Gminy Leszno – Andrzej Cieślak wraz z Zastępcą Grzegorzem Banaszkiewiczem, Radne Gminy Leszno – Ewa Latoszek i Marianna Malarowska, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – bryg. Mariusz Tymoszewicz, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendant Powiatowy PSP – st. bryg. Zbigniew Rafalski, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji – podinsp. Krzysztof Paska, Skarbnik Gminy Leszno – Urszula Jeziorska, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego – Mirosław Markowski, Prezes Zarządu Rejonowego PCK w Błoniu – Włodzimierz Żabka, a także poczty sztandarowe z okolicznych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz poczet sztandarowy z ZSP w Zaborowie.

Srebrnymi medalami za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali: dh Daniel Lubański, dh Wojciech Regulski, dh Piotr Kanut, dh Przemysław Thiel.

Brązowym medalem odznaczono: dh Mariusza Dobrusia, dh Rafała Mirosa, dh Piotra Leszczyńskiego.

Odznakę św. Floriana Mazovia II klasy przyznano: dh Jerzemu Pytlakowskiemu, dh Wiktorowi Kopciowi, dh Pawłowi Latoszkowi, dh Pawłowi Kopciowi, dh Przemysławowi Thiel, dh Marcinowi Maternikowi, Panu Romanowi Kalinowskiemu oraz Panu Jerzemu Ruszteckiemu.

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali: dh Kamil Kozak, dh Łukasz Sumka, dh Michał Białobrzeski, dh Paweł Sachogłuchowicz, dh Dominik Kuciński.

Ponadto odznaki za wysługę lat w pożarnictwie otrzymali: dh Jerzy Pytlakowski (60 lat), dh Radosław Poddenek (20 lat), dh Daniel Lubański (20 lat), dh Mariusz Dobruś (15 lat), dh Rafał Miros (15 lat), dh Przemysław Thiel (15 lat), dh Piotr Kanut (15 lat), dh Piotr Leszczyński (15 lat), dh Paweł Sachogłuchowicz (5 lat), dh Michał Białobrzeski (5 lat), dh Dominik Kuciński (5 lat).

Złote odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali dh Łukasz Bartosik oraz dh Jakub Skoczylas.

Srebrną odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przyznano dh Mateuszowi Przychodzkiemu.

Brązową odznakę Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej otrzymali: dh Julia Jadczak, dh Wiktoria Kopeć, dh Michał Doleszczak, dh Szymon Juskowiak.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010