Uroczystość patriotyczna na Cmentarzu w Wiktorowie

ostatnia zmiana: 28.05.2018
 

W niedzielę, 27 maja, na Cmentarzu w Wiktorowie odbyła się wyjątkowa uroczystość, upamiętniająca poległych we wrześniu 1939 r. żołnierzy Wojska Polskiego oraz nieznane ofiary terroru niemieckiego, którzy zginęli w latach 1943-1944.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu hymnu, zgromadzonych powitał Wójt Gminy Leszno Andrzej Cieślak, który wspomniał, że ten rok jest rokiem wyjątkowym, bowiem obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości. Wójt przypomniał również historię cmentarza, a także walk oraz konspiracji, które miały miejsce na terenie Puszczy Kampinoskiej w czasie II wojny światowej.

Mszę Świętą za spoczywające tam ofiary terroru odprawił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Jarecki – Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej, towarzyszyli mu Ksiądz Prałat Konstanty Kordowski oraz Ksiądz Sławomir Cieślak – Proboszcz parafii w Zaborowie. W homilii ksiądz biskup mówił o ludzkiej godności i prawdzie, a także o modlitwie, którą sprawował – modlitwie pamięci, prawdy i mądrości.

Po Mszy do zebranych swoje słowa skierował Prezes Środowiska „Grupy Kampinos” Światowego Związku Żołnierzy AK Marcin Biegas, Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński oraz pułkownik Robert Załoga, który odczytał list Anity Czerwińskiej – Posła na Sejm RP. Następnie zaproszone delegacje złożyły wiązanki pod pamiątkową tablicą. Po jej zakończeniu trębacz odegrał utwór „Śpij Kolego”.

Swą obecnością uroczystość uhonorowali: przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, przedstawiciele Środowiska „Grupy Kampinos” Światowego Związku Żołnierzy AK na czele z Prezesem – Marcinem Biegasem, Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosław Markowski, emerytowany Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Jerzy Misiak, Przewodniczący Rady Gminy Leszno Lesław Kuczyński wraz z Radnymi, Skarbnik Gminy Leszno Urszula Jeziorska, dyrektorzy jednostek oświatowych ikulturalnych z terenu gminy Leszno, sołtysi, pułkownik Robert Załoga – przedstawiciel Posła na Sejm RP Anity Czerwińskiej, Zbigniew Czapliński – Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego, delegacja podchorążych z Wojskowej Akademii Technicznej, gminne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych w Lesznie i w Zaborowie, 63 Kampinoska Drużyna Harcerzy „Husaria” im. bł. ks. Józefa Stanka.

Na zakończenie Wójt Gminy Leszno podziękował za przybycie i uczczenie pamięci poległych i zamordowanych i zaprosił na grochówkę przygotowaną przez OSP Leszno.

Uroczystości towarzyszyła asysta honorowa Wojska Polskiego.

 

Uroczystość patriotyczna na Cmentarzu w Wiktorowie - fot. Julia Hałubicka

Uroczystość patriotyczna na Cmentarzu w Wiktorowie - fot. Marcin Łada

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010