Uroczystość patriotyczno-religijna w Wierszach

ostatnia zmiana: 23.08.2018

19 sierpnia przy cmentarzu partyzanckim w Wierszach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca 74 rocznicę walk powstańczych Grupy „Kampinos” Armii Krajowej. Głównym organizatorem uroczystości był Wójt Gminy Czosnów Antoni Kręźlewicz. Gminę Leszno reprezentowali Wójt Andrzej Cieślak i Przewodniczący Rady Gminy Lesław Kuczyński

Podczas uroczystości odprawiono Mszę Św. w intencji poległych żołnierzy-partyzantów Grupy „Kampinos” AK. Mszę koncelebrowali: ks. profesor Józef Mandziuk, ks. prałat Tadeusz Jaworski i ks. kanonik Krzysztof Kłosiewicz – proboszcz parafii w Wierszach. Ks. Tadeusz Jaworski w swojej homilii mówił o niezwykłym umiłowaniu wolności przez Polaków, apelował także o pojednanie narodowe, które potrzebne jest do budowania silnego państwa.

Po mszy głos zabrali: Wójt Gminy Czosnów Antoni Kręźlewicz, który powitał wszystkich zebranych, Marcin Biegas Prezes Środowiska Grupy „Kampinos” ŚZŻAK, Radosław Rybicki - przedstawiciel Marszałka Woj. Mazowieckiego i Piotr Kosowicz Przedstawiciel rodzin i kombatantów Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego.

Po przemówieniach odbył się Apel Pamięci, salwę honorową oddała Kompania Reprezentacyjna Policji.

Podczas uroczystości doceniając wkład w zachowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej i pomoc w organizacji uroczystości patriotycznych, odznaczeniami pamiątkowymi „Za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej” uhonorowano Wójta Gminy Leszno Andrzeja Cieślaka i Wójta Gminy Czosnów Antoniego Kręźlewicza. Odznaczenia wręczał płk. Ryszard Dorf - Sekretarz Zarządu Głównego ŚZŻAK.

Ostatnimi akcentami uroczystości były: złożenie kwiatów i wiązanek na cmentarzu partyzanckim oraz piknik partyzancki. Uroczystość prowadził płk Marek Ruszczak, a muzycznie ubarwił ją rmii KrajowejChór „Czosnowianie”. Cieszy udział w uroczystości młodzieży i nauczycieli, obecnych było także wiele pocztów sztandarowych- szkół, organizacji patriotycznych i stowarzyszeń. Uwagę zwracała grupa rekonstruktorów z proporcem 27 pułku ułanów im. Króla Stefana Batorego. Godnie upamiętniono walki powstańcze w Puszczy Kampinoskiej w roku 100-lecia Niepodległości Polski.

Tekst i fot. Marcin Łada