Uroczystość Patriotyczno-Religijna w Wierszach

ostatnia zmiana: 26.08.2016
 

21 sierpnia odbyła się coroczna uroczystość patriotyczno-religijna przy pomniku Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej w Wierszach. Podczas spotkania wystąpił lesznowski chór „Ballada” pod kierunkiem Bernarda Olosia, a przedstawiciel lesznowskiego samorządu Przewodniczący Rady Gminy Lesław Kuczyński złożył wiązankę na cmentarzu partyzanckim.

Spotkanie rozpoczęło się  Mszą Św., koncelebrowaną przez ks. profesora dr hab. Józefa Madziuka, ks. infułata Mieczysława Józefczyka-
Kapelana Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej i ks. kanonika Krzysztofa Kłosiewicza- Proboszcza Parafii w Wierszach. Zarówno części religijnej, jak i patriotycznej towarzyszyły występy chóru „Ballada”.

Podczas uroczystości nie zabrakło chwil uroczystych. Rada Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej została uhonorowana medalem Pro Patria nadanym przez Szefa UDSKiOR Jana Józefa Kasprzyka, odznaczenie w jego imieniu wręczył Prezes Urszuli Przymus i przedstawicielom Rady- Tomasz Stachurski. Odznaczenia przyznano także weteranom. Zygfryd Bernard i Hilary Jechowicz uhonorowani zostali Kombatanckimi Krzyżami Zwycięstwa. Ks. prof. Józef Mandziuk otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej.

Uroczystość patriotyczno-religijna odbywała się w asyście wojskowej żołnierzy z 32 batalionu z Wieliszewa należącego do  III Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Przeciwlotniczej. Wystąpiła także orkiestra wojskowa z Siedlec. Przedstawiciele wojska poprowadzili apel poległych i oddali salwę honorową.

W drugiej części uroczystości zebrani złożyli wieńce i kwiaty na cmentarzu partyzanckim..

Uroczystość zgromadziła około 400 uczestników ze środowiska AK Grupy „Kampinos”. Jej współorganizatorami byli: Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wójt Gminy Czosnów i Rada Pamięci Niepodległej Rzeczpospolitej Kampinoskiej. Patronaty Honorowe objęli: Jan Józef Kasprzyk- Szef UDSKiOR, Minister Wojciech Fałkowski- podsekretarz stanu w MON i Leszek Żukowski- Prezes ZG ŚZŻAK.

                                                                                   

                                                                   Fot. Karolina Gwarek

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010