Uroczystość religijno-patriotyczna w Palmirach

ostatnia zmiana: 17.09.2017
 

14 września na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna dla upamiętnienia wybuchu II wojny światowej i ofiar egzekucji w Puszczy Kampinoskiej. Mszę świętą za poległych i pomordowanych celebrował Jego Eminencja ks. kardynał Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Gminę Leszno reprezentował Wójt Andrzej Cieślak, obecne były także poczty sztandarowe szkół podstawowych z Leszna i Zaborowa, oraz poczet SOSW z Leszna.

Tegorocznym obchodom towarzyszyła asysta wojskowa z Garnizonu Warszawskiego, Batalion Reprezentacyjny razem z orkiestrą wojskową, młodzież z Wojskowej Akademii Technicznej i liczne poczty sztandarowe ze szkół z dwóch powiatów. Ważna jest zwłaszcza obecność młodzieży, dla której taka uroczystość jest żywą lekcją historii.

Dyrektor KPN Mirosław Markowski powitał wszystkich przybyłych. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: doradca Prezydenta RP Tadeusz Deszkiewicz, senator Jan Żaryn, posłanka Anita Czerwińska, poseł Sylwester Chruszcz, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, przedstawiciele urzędów państwowych: MSWiA, Ministerstwa Kultury, Ministerstwa Środowiska, IPN, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Lasów Państwowych i KPN, a także samorządowcy: Radny Sejmiku Woj. Mazowieckiego Piotr Wojciechowski, Starosta Nowodworski Magdalena Biernacka, Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński wraz z Zastępcą Pawłem Białeckim, przedstawiciele gmin: Leszno, Izabelin, Kampinos, Czosnów, Łomianki, Sochaczew, a także warszawskich dzielnic: Bemowo i Ursynów.

Przybyli również  Zastępca  Dowódcy Garnizonu Warszawa płk Krzysztof Kseń,  Delegacje: WAT, 2. Płk Saperów, Policja, Straż Pożarna. Kombatanci AK z Białorusi i Ukrainy, weterani 27 Dywizji Piechoty AK, rodziny 17 Pułku Ułanów Jazłowieckiech, przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP ze 103-letnim kpt. w stanie spoczynku Andrzejem Rakiem, przedstawiciele placówek oświatowych, kulturalnych i muzealnych, a także rodziny pomordowanych osób.

Po Mszy Św. i modlitwie ekumenicznej miał miejsce Apel Pamięci oraz salwa honorowa. Odczytano listy od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Premier Beaty Szydło i Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i kwiaty na grobach pomordowanych.

Tekst i fot. MŁ.

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010