Uroczystości patriotyczno-religijne w Palmirach - relacja

ostatnia zmiana: 20.09.2018
 

14 września na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna pod patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy i patronatem honorowym arcybiskupa, metropolity warszawskiego ks. kardynała Kazimierza Nycza.

Uroczystość, jak co roku w Święto Palmir ustanowione przez Prymasa Polski ks. kardynała Józefa Glempa, zgromadziła przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, obecni byli także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież i nauczyciele. Gminę Leszno reprezentował Wójt Andrzej Cieślak, obecni byli także uczniowie z naszych szkół.

Spotkanie otworzył ks. prałat Tadeusz Jaworski – rektor cmentarza w Palmirach przypominając historię uroczystości religijnych, które rozpoczęły się w Palmirach, w sposób regularny, 25 lat temu. Przybyłych gości powitał Mirosław Markowski Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego.

Uroczystość wypełniła Msza święta, Apel Poległych, salwa honorowa i ceremonia składania wieńców na grobach pomordowanych. Listy do uczestników uroczystości skierowali: Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński i premier Mateusz Morawiecki. Z okazji stulecia niepodległości Polski i jubileuszowej 25 uroczystości religijnej w Palmirach wydano pamiątkowy medal i album, który otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości.

Palmiry są niezwykłym symbolem tragedii Polaków podczas II wojny światowej. Według oficjalnych danych spoczywa tam 2115 ofiar egzekucji przeprowadzonych przez Niemców w latach 1939-1941 na terenie Puszczy Kampinoskiej i w Lasach Chojnowskich. Nieoficjalne dane mówią nawet o ok. 10 tysiącach pomordowanych tam osób. Wszystkim jesteśmy winni pamięć i szacunek.

Tekst i fot. MŁ.

 

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010