Kompromisowy projekt ustawy janosikowej gotowy!

ostatnia zmiana: 02.07.2012

Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. zmian w ustawie janosikowej posłowie ustalili kształt kompromisowego projektu, który wkrótce zostanie skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

W „walkę” o obniżenie podatku janosikowego od początku bardzo aktywnie włączyła się   Koalicja Powiatów – jest to stowarzyszenie  zawiązane początkowo przez podwarszawskie powiaty, a  obecnie skupiające samorządy z całej Polski. Powiat Warszawski Zachodni należy do jednych z pierwszych członków stowarzyszenia. Inicjatorem działań w naszym powiecie na rzecz obniżenia janosikowego jest Wicestarosta Powiatu - Paweł Białecki.

Podkomisja sejmowa 28.06.br. zatwierdziła projekt uwzględniający poprawki przygotowane przez posła Waldego Dzikowskiego. Zakładają one m.in. zmianę sposobu rozdzielania kwot janosikowego pomiędzy gminami, który ma preferować ubogie samorządy wiejskie. Według poprawki do projektu gminy miejskie mają otrzymywać 35 zamiast obecnych 50 proc. rozdzielanej kwoty, a ubogie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie 43 zamiast jak teraz 25 proc. W poprawce przewidziane są też progi ostrożnościowe, których roczna kwota wpłaty na janosikowe nie może przekroczyć. W przypadku gmin byłoby to 15 proc. dochodów podatkowych, z kolei powiatów – 45 proc., a województw – 35 proc. Do tego dla gmin i powiatów przy wyliczaniu tej kwoty brany będzie pod uwagę współczynnik liczby mieszkańców, który ma urealnić faktyczną zamożność regionu.

Powiaty, które wpłacają prawie 1,1 mld zł podatku zaoszczędzą ponad 300 mln zł.  chociaż wg samorządów powiatowych, które płacą janosikowe odciążenie powinno sięgać co najmniej 380 mln zł, Ta propozycja zmiany nie do końca uwzględnia oczekiwania niektórych powiatów, które płacą rażąco zawyżone janosikowe.

Po wyliczeniach ekspertów, zgodnie z nowym projektem  Powiat Warszawski Zachodni od przyszłego roku płaciłby około 1 mln złotych mniej podatku janosikowego. Ze zmian jest zadowolony Wicestarosta Powiatu Paweł Białecki, „zaproponowane stawki w projekcie ustawy dotyczące powiatów są skromniejsze od tych, które zakładały powiaty, ale zmiany idą  w dobrym kierunku i trzeba cieszyć się z wypracowanego kompromisu” – mówi Paweł Białecki.

Projekt uwzględniający poprawki podkomisji jeszcze w lipcu trafi do drugiego czytania w Sejmie. Chcemy, by nowe przepisy mogły wejść w życie z początkiem 2013 r. Wygląda więc na to, że jak przez lata impasu nie udało się przełamać ani politykom, ani samorządom, tak teraz obywatele z sukcesem wzięli sprawę w swoje ręce.

Źródło: stopjanosikowe.pl, sejm.gov.pl, Gazeta Wyborcza, Dziennik Gazeta Prawna