VIII Powiatowy Przegląd Chórów "Złotego Wieku"

ostatnia zmiana: 03.02.2015

VIII Powiatowy Przegląd Chórów "Złotego Wieku" - Leszno 2015

Kolejna edycja festiwalu chórów seniora odbyła się 31 stycznia w sali GOK-u w Lesznie pod patronatem Starosty PWZ - Pana Jana Żychlińskiego. Organizatorem tego ważnego wydarzenia w naszym życiu kulturalnym i społecznym był Wójt Gminy Leszno Pan Andrzej Cieślak oraz GOK Leszno.

Imprezę uświetnili swoją obecnością Goście Honorowi: Pani Jolanta Stępniak - członek Zarządu PWZ, Pan Grzegorz Banaszkiewicz - zastępca wójta Gminy Leszno, Pan Marek Książek - zastępca burmistrza Błonia.

Do przeglądu, mającego znamiona konkursu, przystąpiły wszystkie chóry seniora z terenu PWZ, działając e w różnych placówkach kultury. W konkursie wzięły udział chóry:

"Sami Swoi" z Borzęcina,

"Śpiewający Senior" z CK w Błoniu,

"Ożarowskie Kumoszki" z DK "Uśmiech" w Ożarowie,

"Wesołe Wdówki" z DK "Uśmiech". filia Józefów,

Lesznowski Chór "Ballada" - GOK Leszno.

Zgodnie z regulaminem, każdy zespół przygotował prezentację składającą się z jednej kolędy i dwóch utworów dowolnych.

Merytorycznej oceny prezentacji dokonało jury składające się z osób zawodowo związanych z muzyką:

dr Mariusz Latek - absolwent Katedry Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie,

Marcin Lewicki - artysta Chóru Filharmonii Narodowej, wcześniej Teatru Wielkiego i Opery Kameralnej.

Po wnikliwej ocenie poszczególnych prezentacji, jury przyznało jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia:

Nagrodę główną otrzymał Chór "Śpiewający Senior" z CK w Błoniu pod kierunkiem Wojciecha Gumowskiego za wyraz artystyczny i radość śpiewania.

I wyróżnienie otrzymał Lesznowski Chór "Ballada" z GOK w Lesznie pod kierunkiem Bernarda Olosia za różnicowanie dynamiczne głosów.

II wyróżnienie otrzymał Chór "Ożarowskie Kumoszki" z DK "Uśmiech" pod kierunkiem Waldemara Dąbrowskiego i Jolanty Sikorskiej za dobór repertuaru.

Gratulujemy chórzystom kultury śpiewu i radości śpiewania. Życzymy dalszych sukcesów, doskonalenia poziomu artystycznego a również warsztatu fachowego instruktorów.

Gościem specjalnym tegorocznego festiwalu była solistka scen muzycznych w kraju i za granicą - Pani Edyta Ciechomska - sopran, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. Artystka zaprezentowała nam piękny program słynnych arii operetkowych (m.in. z operetki "Księżniczka Czardasza", musicalu "My Fair Lady"). Owacjom na stojąco nie był końca.

Uzupełnieniem programu arii operetkowych był krótki występ duetu muzycznego Maria Lewicka - flet i Marcin Lewicki - skrzypce z utworem "Kukułka".

Tradycyjnie wszystkie chóry otrzymały puchary i dyplomy uczestnictwa oraz drobne upominki indywidualne ufundowane przez Pana Starostę i Pana Wójta.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyło motto będące cytatem słów Ludwika van Bethowena - "Muzyka jest potrzebą narodów".

Niech muzyka i śpiew będzie również potrzebą naszego radosnego spotkania za rok.

Krystyna Ziubińska

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z tego uroczystego wydarzenia: