Współpraca PWZ z bułgarską Gminą Aksakowo

ostatnia zmiana: 15.06.2016

Delegacja z Bułgarii odwiedziła Powiat Warszawski Zachodni

Po koniec 2015 roku Samorząd Powiatu Warszawskiego Zachodniego podjął uchwałę w sprawie współpracy z Samorządem Gminy Aksakowo w Bułgarii. 8 czerwca, w siedzibie Powiatu, miało miejsce spotkanie władz Powiatu, wójtów oraz przedstawicieli bułgarskiej gminy, na czele z Burmistrzem, Atanasem Stoiłowem.

Bodźcem do zacieśnienia kontaktów jest działalność Kolo Kiriakowa, mieszkańca gminy Aksakovo, który przez 35 lat był pracownikiem Konsulatu Polskiego w Bułgarii. Bliskie kontakty nawiązano w czasie, gdy Konsulem Generalnym był tam Krzysztof Krajewski (obecny ambasador Polski w Bułgarii).

Rozpoczynająca się współpraca z Gminą Aksakowo ma na celu wymianę wzajemnych doświadczeń w dziedzinie samorządu lokalnego, ekonomiki, działalności socjalnej, kultury i sportu. Obie strony bardzo chętnie podkreślają aspekt możliwości wymiany młodzieży i bezpośrednich, dwustronnych spotkań.

Gmina Aksakowo położona jest w północno-wschodniej Bułgarii, nad Morzem Czarnym. Gminę zamieszkuje około 20 tys. osób.