XII edycja Powiatowego Festiwalu Chórów "Złotego Wieku"

ostatnia zmiana: 04.02.2019
 

Dwudziestego szóstego stycznia odbył się w Ośrodku Kultury w Lesznie coroczny festiwal seniorów skupiający od wielu lat wszystkie chóry z terenu PWZ. Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Leszno - Pan Grzegorz Banaszkiewicz i Ośrodek Kultury w Lesznie. Patronat honorowy nad festiwalem od pierwszej edycji sprawuje Starosta Warszawski Zachodni Pan Jan Żychliński. Przygotowane prezentacje konkursowe, zgodnie z regulaminem, obejmowały kolędy i utwory różne, a element zdrowej rywalizacji dał możliwość porównania efektów artystycznych poszczególnych zespołów i zdopingował do dalszej pracy. Merytorycznej oceny poszczególnych prezentacji dokonała komisja jury składająca się z osób zawodowo związanych z muzyką, w której zasiedli: Pani Ewelina Siedlecka-Kosińska - solistka Chóru Filharmonii Narodowej, Pan Marcin Lewicki - wieloletni artysta Filharmonii Narodowej, Pan Michał  Straszewski - muzyk, śpiewak, multiinstrumentalista, kierownik chórów "Modo Maiorum" i "Patrium Carmen". Zgodnie z regulaminem Komisja przyznała  jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia oceniając walory wokalne, kulturę śpiewu, interpretację utworów, kompozycję i aranżację oraz ogólne wrażenie artystyczne. Tym razem I nagrodę otrzymał Chór "Wesołe Wdówki" z Józefowa za ciekawy dobór repertuaru, jednolite brzmienie zespołu i ciekawą choreografię. Pierwsze wyróżnienie otrzymał Chór "Śpiewający Senior" z Błonia za walory dźwiękowe i precyzyjne zgranie z akompaniamentem. Drugie wyróżnienie otrzymał Lesznowski Chór "Ballada" za dobór repertuaru i i wykorzystanie wielogłosowości. Dwa pozostałe zespoły, chociaż nie zakwalifikowały się do nagród, zostały docenione za walory artystyczne:Chór "Sami Swoi" z Borzęcina za oryginalne wykonanie pastorałki "Oj maluśki, maluśki",Chór "Ożarowskie Kumoszki" z Ożarowa - za młodzieńczą werwę i wprowadzenie nas w karnawałowy nastrój. Wartością dodaną tegorocznego festiwalu był recital sopranistki Pani Eweliny Siedleckiej-Kosińskiej i pianisty Pana Macieja Woty, oraz koncert Chóru "Patrium Carmen" z Łomianek, pod kierunkiem Pana Michała Straszewskiego. Festiwal zamknęliśmy piękną muzyczną klamrą. Z okazji 100-lecia niepodległości wszystkie chóry jednocześnie zaśpiewały utwór "Szara piechota". Mottem tegorocznego festiwalu były słowa Jeremiego Przybory - "Piosenka jest dobra na wszystko". W naszych oczach na pewno inspiruje, odmładza, uszczęśliwia i daje radość od dwunastu lat.

Krystyna Ziubińska Dyrektor artystyczny festiwalu

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010