Konkurs Czytelniczy - Wydajemy własną książkę

ostatnia zmiana: 20.06.2013

XII  Powiatowy  Konkurs Czytelniczy
          „Wydajemy własną książkę”

W dniu 12 czerwca 2013 r. w sali widowiskowej Centrum Kultury w Błoniu odbył się XII Powiatowy Konkurs Czytelniczy Wydajemy własną książkę. W tym roku po raz pierwszy oficjalnym współorganizatorem, oprócz Biblioteki Pedagogicznej, było CK w Błoniu. Ideą konkursu jest propagowanie czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowań literackich, plastycznych i edytorskich dzieci i młodzieży. Jest to doskonała forma wyrażania uczuć  i emocji oraz drzemiących w każdym dziecku zdolności. Nieodgadnionym fenomenem jest to, że mimo upływu lat, nie maleje zainteresowanie tą twórczą zabawą. Mamy takich uczestników, którzy piszą książki od I klasy szkoły podstawowej, poprzez wszystkie kolejne, aż do gimnazjum. Uważamy to za nasz wielki sukces, zwłaszcza, że z roku na rok, prace są dojrzalsze, ciekawsze i staranniej wykonane. W tym roku na szczególne uznanie zasługują prace uczniów z Gimnazjum im. F. Chopina w Kampinosie. Życzylibyśmy sobie więcej takich mądrych i wzruszających opowieści.

W tegorocznej XII edycji wzięło udział 188 uczestników z 12 szkół Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Wykonali oni 164 prace. Komisja Konkursowa w składzie : Maciej Sawicki, Anna Buźniak i Izabela Michalczyk, oceniali prace zgodnie z Regulaminem w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i edytorskiej. Najciekawsze i najbardziej oryginalne otrzymały tytuł Złotej i Srebrnej Książki.  W tym roku przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

• 5 tytułów ZŁOTEJ  KSIĄŻKI otrzymali: Ola Koteras i Bartosz Kubicki ze SP w Lesznie, Weronika Kisiel ze SP w Zaborowie, Zuzanna Kępczyńska ze SP w Płochocinie i Karolina Siedlecka ze SP Nr 2 w Błoniu.
  • 20 tytułów SREBRNEJ KSIĄŻKI  otrzymali: Marta Waś i Julia Waś ze SP w  Lesznie, Hubert Sobiecki,  Ignacy Pływacz, Oliwia Głowacka, Maria Kowalska, Kacper Sokołowski  i Aleksandra Dziewulska ze SP w Zaborowie, Olivier Papliński, Marta Chmielniak i Julia Szmurło oraz Oliwia Degowska i Joanna Zawadzka ze SP Nr 1 w Ożarowie Maz., Pola Jasińska, Jakub Brzeziński i Daniel Lewandowski ze SP Nr 2 w Ożarowie Maz., Marta Burdzińska ze SP w Płochocinie, Paulina Ferenc ze SP w Bieniewicach i Piotr Siedlecki ze SP Nr 2 w Błoniu, Alicja Zygmunciak ze SP w Kampinosie.
  • 10 Wyróżnień Specjalnych w kategorii Literackiej otrzymali: Piotr Karpiński, Kacper Kenig, Kamila Kenig, Magdalena Hartman, Natalia Włodarczyk, Zuzanna Tymoftyjewicz i Antoni Hilchen z Gimnazjum w Kampinosie, Izabela Małek z Gimnazjum w Ożarowie Maz. oraz Mikołaj Pierzycki ze SP w Płochocinie i Julia Dadacz ze SP w Lesznie.
  • 2 Wyróżnienia Specjalne w kategorii Plastycznej otrzymali: Zosia Perkowska i Rafał Grasewicz ze SP Nr 1w Ożarowie Maz.

• Ponadto przyznano:
  • 5 Dyplomów Młodego Literata
  • 67  wyróżnień w II kategoriach,
  • 58  wyróżnień w I kategorii,
  • 5 Dyplomów Zerówkowicza
  • oraz 14 dyplomów za udział.

Wydajemy własną książkę  to konkurs, w którym nie ma  przegranych i bez względu na ilość uczestników, każdy coś otrzymuje,  jeżeli nie książkę, to chociaż drobny upominek. Taką możliwość zapewniają nam od lat nasi wspaniali i hojni sponsorzy. Im zawdzięczamy radość i zadowolenie dzieci, a są to: Pan Jan Żychliński Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Zenon Reszka Burmistrz Gminy Błonie, Paweł Kanclerz Burmistrz Gminy Ożarów Maz., Andrzej Cieślak Wójt Gminy Leszno i Tomasz Tymoftyjewicz Wójt Gminy Kampinos.

Po części oficjalnej nastąpiło rozdanie nagród. Dodatkowym wyróżnieniem dla uczestników było to, że nagrody odbierali z rąk honorowych gości. W tym roku byli nimi: Paweł Białecki zastępca Starosty Powiatu Warszawskiego, Grzegorz Banaszkiewicz zastępca Wójta Gminy Leszno, Przemysław Kubicki sekretarz Gminy Błonie, Dariusz Sitarski - dyrektor CK w Błoniu, Elżbieta Tryniszewska - radna, Ewa Felczak - dyrektor SP Nr 1 w Ożarowie Maz., Renata Król - dyrektor Gimnazjum w Płochocinie, Helena Szymańska - prezes BUTW oraz Agnieszka Sokołowska - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Nowym Dworze Maz.. Podziękowania otrzymali również przedstawiciele samorządów lokalnych, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Gościem szczególnym była p. Maria Barańska z Radia Bogoria, która przeprowadziła kilka krótkich wywiadów z gośćmi, dziećmi i organizatorami na temat uroczystości.

Po zakończeniu była chwila dla fotoreportera, każda szkoła zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie, następnie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek i zwiedzenie wystawy książek z tegorocznej edycji konkursu. Wystawę prac będzie można oglądać jeszcze w dniach od 13 czerwca do 19 lipca w Bibliotece Pedagogicznej, w godzinach pracy placówki.

Gości zaproszono na chleb z domowym smalcem i świeżo parzoną miętę. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tej  ważnej dla nas uroczystości.

Galera zdjęć i artykuł również na stronie biblioteki www.pbw.waw.pl, na stronie powiatu www.pwz.pl oraz  na Oficjalnym Serwisie Gminy Błonie www.blonie.pl .

Anna Buźniak