Czy Leszno istnieje już 3500 lat?

ostatnia zmiana: 04.02.2011

"Kiedy w roku 1821 ks. Proboszcz Walenty Glibowski wraz z parafianami zakładali w parafii Leszno nowy cmentarz w starej dąbrowie nieopodal kościoła, nie domyślali się zapewne, że wybrali miejsce od wielu wieków uświęcone prochami zmarłych.

Po przeszło pięćdziesięciu latach istnienia cmentarza powstał zamysł wybudowania tu małej kaplicy jako pomnika na grobie ukochanego przez parafian proboszcza ks. Kazimierza Wysockiego, zmarłego w 1877 roku, który  czterdzieści dwa lata duszpasterzował w parafii. Na miejsce budowy wybrano niewielkie wzniesienie na końcu cmentarza, na wprost bramy.

Podczas kopania fundamentów natrafiono na urny, tak zwane cmentarne popielnice, ozdobione mieczem, co w wierzeniach pogańskich znaczyło, że wojownik odchodził wraz ze swoim mieczem, którym już nikt inny nie będzie walczył. Była to ceramika kultury trzcinieckiej. Została ona odkryta po raz pierwszy w większej ilości przez ks. Chotyńskiego w Trzcińcu, powiat Puławy, i opisana przez niego w 1911 roku. Charakterystyczna dla niej ceramika to małe naczynia o lekko w górnej części wydętym brzuścu, z trochę rozchylonym brzegiem i krawędzią nieco ściętą. Archeolodzy datują tę kulturę na lata 1550 - 1100 przed Chrystusem (II okres brązu).

Po przeszło pięćdziesięciu latach od znalezienia w Lesznie cmentarnych popielnic doszło do nowego odkrycia: dokonał go nauczyciel M. Jędrzejewski, mieszkaniec Cielic w powiecie Turek. Będąc w Lesznie w maju 1932 roku w swoich krewnych, przechodził obok cmentarza przez młody zagajnik, należący do dóbr dziedzica Michała Bersohna, i zauważył rozrzucone szczątki ceramiki na kilku wydmach. Wydmy te położone są w pobliżu jeziora Tomczyn. Pan Jędrzejewski pisze, że na obszarze 500 m2 znajdowało się wtedy wiele fragmentów ceramiki, ale on wybrał tylko bardziej charakterystyczne i przekazał je do Muzeum Archeologicznego, żeby się dowiedzieć, z jakiej epoki pochodzą. Po ich zbadaniu przez archeologów okazało się, że niektóre z nich pochodzą z czasów kultury trzcinieckiej. Inne natomiast były z czasów rzymskich.

W ten sposób odkryto prawdopodobnie ślady osady prasłowiańskiej, położonej nad jeziorem Tomczyn w pobliżu Leszna, oraz cmentarzysko na wzgórzu, położone w starej dąbrowie. Wzgórek ten i kaplicę otaczają i dziś stare, kilkusetletnie dęby.

Na podstawie tych odkryć archeologicznych możemy dziś stwierdzić, z dużym prawdopodobieństwem, że osadnictwo w Lesznie (Leśnie) istniało już około 3500 lat temu."

Fragment z książki Księdza Waldemara Wojdeckiego "Dzieje Leszna i Puszczy Kampinoskiej" Wydawnictwo LUMEN, 05 - 084 Leszno, ul. Warszawska 1