IV Powiatowy Przegląd Chórów "Złotego Wieku" w klimacie świąteczno - noworocznym

ostatnia zmiana: 17.02.2011

W dniu 29 stycznia b.r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Lesznie odbył się IV Powiatowy Przegląd Chórów "Złotego Wieku". Od czterech lat patronem honorowym festiwalu jest Starosta Warszawski Zachodni - Pan Jan Żychliński. Organizatorami imprezy byli: Wójt Gminy Leszno - Pan Andrzej Cieślak i GOK w Lesznie.

Imprezę uświetnili swoją obecnością Goście Honorowi: Pan Paweł Białecki -  Wicestarosta Warszawski Zachodni oraz Pan Grzegorz Banaszkiewicz – Zastępca Wójta Gminy Leszno.

W konkursie udział wzięły udział następujące chóry:

-   "Babiczanie" z Babic,

-   "Sami Swoi" z Borzęcina,

-   "Śpiewający Senior" z Centrum Kultury w Błoniu,

-   "Ożarowskie Kumoszki" z DK "Uśmiech" w Ożarowie,

-   Lesznowski Chór "Ballada" z GOK Leszno,

-   "Wesołe Wdówki" z DK "Uśmiech" w Ożarowie - filia w Józefowie.

W jury, które dokonało merytorycznej oceny poszczególnych prezentacji, zasiedli:

-   profesor Andrzej Borzym, kierownik Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego,

-   doktor Marcin Łukasz Mazur, dyrygent Grodziskiego Chóru "Bogorya".

Wszystkie chóry przygotowały bardzo bogaty i różnorodny repertuar składający się z kolęd i utworów dowolnych. Ocenie podlegały: walory wokalne, interpretacja utworów, kompozycja i aranżacja oraz ogólne wrażenie artystyczne. Oprócz występów konkursowych miłym akcentem był koncert Chóru "Wrzos" z Pruszkowa. W stylu iście profesjonalnym usłyszeliśmy wiązankę pieśni Starej Warszawy, szlagierów i przebojów. Na koniec zaprezentował się solista Chóru "Ożarowskie Kumoszki" Pan Antoni Adamski, który bardzo rozbawił publiczność grą na harmonijce ustnej. Spośród sześciu zespołów jury wybrało trzech laureatów, przyznając jedną nagrodę główną i dwa wyróżnienia.

Nagrodę główną otrzymał Chór "Babiczanie" pod kierunkiem Jerzego Załęskiego. Pierwsze wyróżnienie przypadło Lesznowskiemu Chórowi "Ballada" pod kierunkiem Bernarda Olosia, a drugie wyróżnienie otrzymał Chór "Śpiewający Senior" pod kierunkiem Jana Sobieskiego. Gratulujemy zwycięzcom, życzymy dalszych sukcesów i radości ze wspólnego śpiewania.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Pana Starostę i Pana Wójta oraz pamiątkowe puchary i dyplomy za uczestnictwo. Zostały one wręczone przez Gości Honorowych.

Mottem naszego tegorocznego spotkania był cytat z twórczości Williama Shakespeara:

"Nieszczęśliwy człowiek,

który nie ma w sobie muzyki,

lub którego nie wzrusza harmonia pięknych akordów..."

Niech śpiew i muzyka uszczęśliwia nie tylko tych, co śpiewają, ale również tych, którzy jej słuchają. Z nadzieją na dalsze spotkania i kontynuację naszego dzieła już dzisiaj przygotowujemy się do piątego, jubileuszowego festiwalu. Dołożymy szczególnych starań, aby wyjątkowo zapisał się w pamięci uczestników, miał znaczenie podsumowujące, a jednocześnie był kształceniem jego przyszłej formy.

Krystyna Ziubińska

Dyrektor GOK Leszno