Gmina Leszno w konkursie "Zdrowa Gmina"

ostatnia zmiana: 13.10.2011

II edycja konkursu „Zdrowa Gmina” zakończona

W dniu 23 września w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik odbyła się uroczysta gala podsumowująca II edycję konkursu „Zdrowa Gmina”, w której udział brała również nasza gmina. Dyplom dla Gminy Leszno za prowadzenie działań na rzecz zwiększenia liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne ukierunkowane na wczesne wykrywanie chorób nowotworowych z rąk  Prezesa Polskiej Unii Onkologii odebrał Wójt Andrzej Cieślak.

Druga edycja konkursu Zdrowa Gmina, organizowanego przez Polską Unię Onkologii, była skierowana do gmin z 6 województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego i opolskiego. Do konkursu przystąpiło w sumie 211 gmin, z czego 109 nadesłało projekty programów zdrowotnych. Zadaniem władz lokalnych było zachęcanie mieszkańców do wykonania bezpłatnych badań w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego, finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia i Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Przez 6 miesięcy wśród 109 gmin z 6 województw zanotowano średni wzrost frekwencji na mammografię – 2,74% i 0,73% na cytologię. Oznacza to, że około 35 000 osób więcej skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrywania raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego niż przed rozpoczęciem projektu. Województwo opolskie może pochwalić się najwyższym średnim wzrostem frekwencji na mammografię – 6,19%, a województwo lubelskie na cytologię – 2,10%.

Mieszkańcy naszej gminy również bardzo chętnie korzystali z bezpłatnych badań skryningowych. W czasie trwania II edycji konkursu zgłaszalność na badania profilaktyczne wyglądała następująco: mammografia – marzec 36,59%, kwiecień 36,46%, maj 36,81%, czerwiec 40,14%, lipiec 29,29%, sierpień 40,56%; cytologia - marzec12,61%, kwiecień 13,12%, maj 15,04%, czerwiec 16,23%, lipiec 17,17%, sierień17,45% (źródło: System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki).

Mimo, że nie udało nam się zdobyć żadnej nagrody to i tak cieszy nas ogromnie fakt, że podjęte działania okazały się trafnym przedsięwzięciem, potwierdzonym ilością wykonanych badań i z całą pewnością przyczyniły się do wzrostu świadomości prozdrowotnej mieszkańców gminy. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pań: Teresy Osińskiej i Ewy Latoszek, które wykazały się dużym zaangażowaniem, by jak najwięcej osób skorzystało z możliwości wykonania bezpłatnych badań skryningowych.

Znamy zwycięzców drugiej edycji konkursu Zdrowa Gmina