Sukces kpt. Joanny Pajkowskiej

ostatnia zmiana: 18.07.2013
 

Sukces kpt. Joanny Pajkowskiej

Kapitan Asia Pajkowska  z Szymanówka, gm. Leszno, ukończyła na 7. miejscu (na 18 startujących zeglarzy) słynne transatlantyckie regaty samotnych OSTAR. Trudną, liczącą ponad 3 tys. mil (1 mila morska = ok. 1,86km) trase pokonala w 27 dni samotnej żeglugi. Trasa ta biegla z Plymouth, Anglia, do Newport, na północno-wschodnim wybrzeżu USA. Regaty samotników OSTAR to najstarsze i najbardziej renomowane samotne regaty oceaniczne, rozgrywane co 4 lata od r. 1960. Kpt. Pajkowska, jako jedyna Polka i jedna z tylko trójki polskich żeglarzy startowala w tych regatach dwukrotnie:  po raz pierwszy w 2000r. Była jedyną kobieta w tegorocznych regatach. O skali trudności tych regat, rozgrywanych na zimnych wodach północnego Atlantyku, świadczy choćby fakt, że czwórka uczestników wycofała się z wyścigu. Na dodatek, tegoroczne regaty były wyjątkowo trudne, żeglarze napotkali kilka sztormów, w tym silny sztorm nazwany imieniem Andrea. Temperatura wody i powietrza wynosiła tylko 5 st. C! Jak powiedział na mecie zwyciezca, Włoch Andrea Muro: to były regaty dla gladiatorów, a nie dla żeglarzy!  

Asia Pajkowska żeglowała na liczącym niespełna 12 metrów długości katamaranie (czyli jachcie dwu-kadłubowym) Cabrio 2. Jest to łódka turystyczna, nie regatowa, budowana seryjnie w niewielkiej stoczni jachtowej w Szczecinie. Konkurenci, którzy przybyli do mety przed kpt. Pajkowską, żeglowali na super szybkich maszynach regatowych, budowanych specjalnie na regaty oceaniczne. Jacht zwycięzcy, Vento di Sardegna, ma  prawie 15m, tej samej długości był drugi na mecie francuski trimaran Branec IV ( łódka im dłuższa, tym jest szybsza).  W uznaniu wysiłku i wyniku kpt. Pajkowskiej, otrzymała ona specjalną nagrodę, ufundowaną przez innych zawodników, jakby nie było - jej konkurentów w tym morderczym wyścigu oceanicznym.

Asię na mecie w Newport witało liczne grono polskich żeglarzy z USA i Kanady, co z uznaniem zauważyli organizatorzy.  Organizatorzy, Royal Western Yacht Club of England podkreślają też, że więcej ludzi weszło na Mt. Everest, niż samotnie przepłynęło Atlantyk - i nasza Asia z Szymanówka jest właśnie w tym gronie gladiatorów!


 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010