Święta na morzu z dziećmi z Domów Dziecka

ostatnia zmiana: 22.02.2012
 

Mieszkańcy naszej gminy, znani żeglarze kpt. Asia Pajkowska i kpt. Aleksander Nebelski, minione Święta Bożego Narodzenia, zamiast w gronie najbliższej rodziny spędzili z  dziećmi i młodzieżą z Domów Opieki, żeglując żaglowcem Pogoria po Morzu Śródziemnym. Kapitanowie jachtowi Asia i Alek, wraz z grupą kilku przyjaciół-żeglarzy,  zrezygnowali ze Świąt w gronie najbliższych, by dać namiastkę świątecznego, rodzinnego domu dzieciom i młodzieży z rodzin patologicznych z kilku polskich miast: z Gdańska, Torunia, Grudziądza i Lublińca. Na liczącym 48 metrów długości trzymasztowym żaglowcu w trwającym  nieco ponad tydzień rejsie Gwiazdkę spędziło 40-cioro ciężko doświadczonych przez los młodych ludzi, w wieku 16-19 lat, z Domów Opieki dla dzieci z rodzin patologicznych, oraz czwórka niesłyszących młodych ludzi. Przeżyli przygodę życia i przepiękne Święta.

Rejs zaczął się we włoskim porcie Genua, gdzie Pogoria od lat spędza okres zimy. Dalej trasa wiodła przez Niceę i Korsykę, gdzie w porcie Calvi obchodzono Gwiazdkę. Jak w domu, na pokładzie żaglowca dzielono się opłatkiem, na statek  przybył Św. Mikołaj z prezentami, a młodzież wystawiła na pokładzie jasełka. Przy okazji, zapoznano się z ciekawymi obyczajami Bożonarodzeniowymi, znanymi tylko na Korsyce. W Wigilię, która nigdzie na świecie poza Polską nie jest świętowana, przed kościołami na Korsyce płoną ogromne ogniska, które spełniają rolę jakby latarni morskich: z daleka wskazują drogę do kościoła mieszkańcom tej pokrytej wysokimi górami i głębokimi wąwozami wyspy.

Obok Świąt na Korsyce, młodzieży szczególnie spodobał się postój w Nicei. W okresie przedświątecznym to położone na Lazurowym Wybrzeżu przepiękne miasto było bogato udekorowane, a pogoda sprzyjała wycieczkom. Z Nicei można było za zaledwie jednego Euro pojechać kolejką do Monte Carlo – oczywiście, nie po to, by zagrać w kasynie, ale by zobaczyć kawałek Lazurowego Wybrzeża, co, być może, tym młodym ludziom z biednych domów nigdy więcej nie będzie dane.

Podczas rejsu, mimo zimy, załodze towarzyszyła przepiękna pogoda: temperatura ok. 15-16 st. C,  słońce i w wiatr, który pozwolił na postawienie wszystkich żagli na statku, czyli w sumie tysiąc metrów kwadratowych białego płótna, a wszystko to podnoszone było rękoma młodzieży! Młodzi ludzie z zapałem wchodzili na wysokie na  metrów maszty i reje, by stawiać żagle. Atmosfera na pokładzie była wspaniała, mimo że niektórzy trochę cierpieli na chorobę morska. Nikogo nie przerażała konieczność pomagania kucharzowi, w tym m.in. obierania ziemniaków dla 50 (!) ludzi, czy szorowanie pokładu pod kierunkiem bosmana. Mimo, że była to tzw. trudna młodzież, z rodzin często wykolejonych, patologicznych, nie było poważniejszych problemów wychowawczych. Zresztą, Pogoria nie po raz pierwszy miała na pokładzie tego typu młodzież.

Realizacja tego programu była możliwa dzięki finansowej pomocy szeregu sponsorów. Normalnie, tygodniowy rejs na Pogorii kosztuje ok. 1600 zł. Młodych ludzi z Domów Opieki nie byłoby na to stać. Pomogły firmy, sponsorujące to Świąteczne przedsięwzięcie. Każdy, kto zechciałby pomóc w tej wartościowej  inicjatywie znajdzie więcej informacji na stronie żaglowca: http://www.pogoria.pl/

Pogoria, to liczący 47 metrów długości i 342 tony wyporności trzymasztowy żaglowiec typu barkentyna. Zbudowany został w Stoczni Gdańskiej w r. 1980 dla celów organizowania na nim Szkoły pod żaglami, i od tego czas żegluje z młodzieżą po morzach i oceanach. Armatorem i organizatorem rejsów jest Sail Training Association Poland – polski oddział międzynarodowej organizacji, zajmującej się szkoleniem i wychowywaniem młodzieży na morzu. Szkoła pod żaglami łączy żeglugę i pracę na żaglowcu z normalnymi, szkolnymi lekcjami. Obok młodzieży, w wieku od 16. lat, w rejsach mogą brać udział także dorośli. Więcej informacji na temat rejsów na Pogorii(terminy, koszta, dostępność miejsc) znaleźć można na stronie żaglowca: http://www.pogoria.pl/ (AN)

Zdjęcia: Ryszard Ignaszak

 
 

Szybki kontakt

  • Al. Wojska Polskiego 21
  • 05-084 Leszno
  • tel. 22 725 80 05
  • fax. 22 725 85 52
  • email: urzad@gminaleszno.pl
  • rachunek: Bank Spółdzielczy w Sochaczewie
  • nr: 89 9283 0006 0025 8629 2000 0010